54 ONDERWIJS In het groeiende Den Helder moesten nieuwe scholen gebouwd en aan bestaande "min of meer belangrijke verbeteringen aangebragt" worden. Een van de schoolopzieners betreurde het dat de normaallessen, de opleiding tot onderwij zerfes), "alleen voor 't mannelijke personeel zijn ingerigt, terwijl voor 't vrouwelijke niets wordt gedaan"; daardoor waren vrouwen dus gedoemd hulponderwijzeres te blijven. Het KIM telde 88 adelborsten, de zeevaart school van de onderwijzer Leyer leidde 16 kandidaten op, waarvan er 9 te Amsterdam werden geëxamineerd en 7 daarvan het diplo ma behaalden. De lagere industrieschool gaf aan 96 jongelingen "viermaal 's weeks onder wijs in die vakken welke tot uitoefening van ambachten onmisbare hulpmiddelen zijn". De Teekenschool had 40 leerlingen, waarvan 30 zich in het "handtekenen" en 10 in "regtlijnig en bouwkundig teekenen" bekwaamden. Drie deden dat als voorbereiding op een vervolg opleiding, 13 met het oog op een gekozen beroep en 24 "in betrekking tot de kunst op zichzelve", voor de aardigheid dus. ARMWEZEN De armoede nam wat af in Noord-Holland als gevolg van het gematigde weer, de gunstige gezondheidstoestand en de overvloedige oogst, aldus het Provinciaal Verslag. Ook in Den Helder werd, in katholieke kring, "een genootschap voor schamele armen", ofwel een conferentie van den H. Vincentius van Paulo opgericht. Uit collecten en vrijwillige bijdragen werden acht huishoudens min of meer vast en negen tijdelijk met een lut tel bedragje en vooral in natura ondersteund. De armbesturen bedeelden in totaal 272 huis houdens het hele jaar door en 322 tijdelijk; in de godshuizen zaten 16 volwassenen (gebrek- kigen en ouderen) en 75 kinderen (wezen). OPENBARE VEILIGHEID Ter kennis van de politie kwamen 103 misdrijven: 1 geval van "aanranding van personen en eigen- Historische fotodie herinnert aan het ziekenhuis aan de Kerkgracht naast het gebouw' op de hoek van de Van Galenstraat, waarin later de gemeente-apotheek werd gevestigd. Beide gebouwen zijn inmiddels gesloopt en hebben plaatsgemaakt voor een appartementencomplex. Ze bestaan dus écht niet meer, al werd in het vorige nummer abusievelijk het tegendeel beweerd. Onze excuses daarvoor.

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 22