Feestlied bij het 50-jarig bestaan der school aan 't Koegras in 1886 Eyerland in 1836 Nevens het eiland Texel is het Eijerland gelegen, welk gedeelte, als aangespoelde grond, voorheen onbewoond was. Thans deelt men het volgende berigt van daar mede, waar uit blijkt, dat die streek bebouwd en meer en meer bevolkt wordt: "Het geheele eiland is thans bedijkt en be woonbaar gemaakt. Vóór twee jaren was op 20.000 morgen land slechts één huis te vinden; thans vond ik op 7000 bunders (zoo men mij verhaalde, door vier eigenaars voor 70.000 gul dens gekocht), een vijftigtal burgerhuizen. Men heeft in den tijd van 8 maanden er eenen dijk gemaakt van 2,5 uur lang, waaraan 1400 man gewerkt hebben, langs welken dijk ook eene gracht is gegraven. Men zal nu een kanaal gra ven, hetwelk met het Oudeschild, op Texel, in gemeenschap zal worden gesteld. Twee sluizen zijn er voltooid, die er noodzakelijk waren. Bij W. WESTENDORP Het (ingelijste) gedicht van W. Westendorp - lid van het onderwijzend personeel? - is als een kostbaar klei nood bewaard door de familie P. Hoogschagen te Voorburg. De aldaar op 21 september jl. overleden landbouwkundig ingenieur P. Hoogschagen werd op 19 december 1927 te Julianadorp geboren. Hij was tien jaar toen "zijn" school honderd jaar bestond. het zoogenaamde "Eijerhuis" zijn thans gebouwd eene kazerne van 30 ellen in het vierkant, een stal voor 100 paarden, eene smederij, eene bak kerij, een zandhuis, eenige keeten, eene herberg, winkels, vele burgerhuisjes, enz. Men zal nu eene Gereformeerd en eene Roomsche kerk bouwen, waardoor er eene belangrijke gemeente tot stand zal gebragt zijn. De landerijen vond ik wel bebouwd; 120 paarden werden voor den landar beid gebruikt; de granen stonden goed. - De scha penteelt wordt er begunstigd; ik vond 2300 scha pen. De bedrijvigheid was er algemeen, en de welvaart opmerkelijk. - Welligt zal het met het Eijerland gaan als met het Nieuwe Diep. Voor 20 jaren stond aldaar één oud huis en thans vindt men er eene stad van meer dan 600 huizen. De Helder was voorheen een half uur van het Nieuwe Diep verwijderd en op dezen afstand was geen huis te vinden; thans grenst het aan elkander door nieuw gebouwde huizen." 51 Wie te Koe gras is geboren Of er woont sinds langen tijd, Heeft behoefte een lied te hooren Aan zijn landstreek toegewijd. Leve het Koegras! klinke het lied! Wie niet zingt waardeert het niet. Iedre stand heeft vele pretjes, Waar is 't: doch dit mag gezegd, Menig steedling wordt soms netjes Ingepikt door vriend of knecht. Leve 't Koegras! zij het lied, Fopperij bestaat er niet! Heeft een arme veel te strijden Voor het stukje daaglijks brood, Boeren kunnen niet zien lijden, Helpen willen ze in den nood. Leve 't Koegras! zij het lied; Gierigheid bestaat er niet. Doch waartoe nog meer te noemen, Ieder weet wat 't Koegras is. 't Staat niet netjes veel te roemen, Deugd is nedrig, dat 's gewis, Leve 't Koegras! zij het lied; Godes hulp ontbreekt er niet. (Vit: Prov. Groninger Courant, augustus 1836)

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 19