48 KUSTVUREN ALS BAKENS Ook geeft hij de bakens op de Huisduiner en Texelse oever als kustvuren weer; ook hier een onjuiste interpretatie van zijn voorbeeld(en). Sgrooten baseerde zich voornamelijk op het kaartbeeld van Van Deventer, op een oude kar tering, die waarschijnlijk dateerde uit het begin van de 16e eeuw of misschien zelfs uit het eind van de 15e eeuw, met zekere aanpassin gen. Maar Sgrooten maakte de Allerheiligenvloed van 1570 mee en heeft enkele gevolgen daar van op zijn kaart genoteerd. Hoewel de Zijpe door hem als bedijkt wordt weergegeven, ter wijl de polder tussen 1570 en 1596, het jaar van herdijking, verdronken lag, schrijft hij in de monding van het Oude Veer, bewesten Wieringen: "Anno 1570 ingelopen". Het in dit zwin, het oude St. Maartenszwin, opgestuwde stormvloedwater sloeg de Noorderzijpdijk (de Slikkerdijk) grotendeels weg. Hoewel sterk vertekend, suggereert hij dat aan de westzijde van Texel het duingebied aan zienlijk verlies had geleden, terwijl de noor delijke helft van Eierland was weggeslagen. Vooral bij het gebruik en de interpretatie van de kaart van Sgrooten moet de waarschuwing gelden, dat gegevens uit verschillende tijds bestekken daarin zijn verwerkt. In 1598 gaf Zacharias Heyns, uit Antwerpen afkomstig, te Amsterdam "inde Warmoestraet in de drie Deuchden" een zakatlas "Le Miroir du Monde" uit, waarin de Kop van Noord-Holland als 44e kaart was opgenomen, welke bijna iden tiek is met de kaart van Van Deventer uit 1570. In 1599 volgde zijn zakatlas "Den Neder- landtschen Lant-Spiegel", waarin dezelfde kaart voorkomt. HENK SCHOORL LITERATUUR: Donkersloot-De Vrij, Y.M., topografische kaar ten van Nederland vóór 1750; handgetekende en gedrukte kaarten, aanwezig in de Nederland se rijksarchieven, toegelicht en beschreven (Akad. proefschrift), Groningen 1981. Fockema Andreae, S.J. en B. van 't Hoff, Christiaan Sgroten's kaarten van de Neder landen, in reproductie uitgegeven onder aus piciën van het KNAG, Leiden 1961. Heyns, Zacharie, Le Miroir du Monde, Am sterdam 1598; facsimile-druk Weesp 1994, ingeleid door Jan W.H. Werner. Heyns, Zacharius, Den Nederlandtschen Lant-Spiegel, in ryme gestelt door -, Amster dam 1599, facsimile-druk Alphen aan den Rijn/Weesp 1994. Hoff, B. van 't, De Kaarten van de Neder- landsche Provinciën in de zestiende eeuw door Jacob van Deventer, ingeleid door -, 's Gra- venhage 1941. Schoorl, H., Zeshonderd jaar water en land; Bijdrage tot de historische Geo- en Hydro grafie van de Kop van Noord-Holland in de periode 1150-1750, Groningen 1973. Schoorl, H., 't Oge, Het Waddeneiland Cal- lantsoog, etc., ca. 1250-1614; Hollandse Stu diën, deel 11, Hillegom 1979. Schoorl, H., Het gebruik van oude kaarten bij historisch-geografisch onderzoek; Kartogra- fisch Tijdschrift 6 nr. 4, 1980, pp 39-46; opge nomen in Henk Schoorl, Kust en Kaart, Schoorl 1990 pp 68-76. Westenberg, J., Oude kaarten en de geschie denis van het voormalig eiland Huisduinen; Tijdschrift Aardrk. Gen. deel LXIII nr. 3, Leiden 1956. Westenberg, J., Oude kaarten en de geschie denis van de Kop van Noord-Holland; Verh. Kon. Ned. Akad. v. Wetenschappen, afd. Na tuurkunde, le reeks, deel XXIII nr. 2, Amster dam, 1961.

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 16