Kaartfragmenten van Noord-Holland tussen Schagen en West-Vlieland 45 Ingevolge een door de Staten van Holland in 1537 gegeven opdracht vervaardigde Jacob Roelofsz van Deventer, "keizerlijk en koninklijk geograaf", o.a. een kaart van Holland, die in 1542 werd gedrukt. De kaart bestond uit negen bladen in drie rijen boven elkaar en werd van houtsneden "gheprint Thantwerpen op die Lombaertsveste bij mij Bernaert van den Putte, figuersnijder, int jaer ons Heeren den 19 Februarii". Andere kaarten volgden in 1553, 1556 en 1558. Het fragment "Kop van Noord-Holland/- Texel", vertoont tussen Petten en Callantsoog alleen een (tijdelijke) kustopening "Zijp" en tussen Callantsoog en Huisduinen een vlak strand, waarvan een als vochtige plek aange geven gedeelte ten zuiden van Torp erop kan wijzen, dat hiermee de binnendelta van het verzande Heersdiep wordt aangeduid. De kaart geeft het eiland Huisduinen globaal weer met de Noorderduinen, de Grafelijkheidsduinen en nog los daarvan de Oogduinen. Verder de Koogdijk en de Nieuwlanderdijk, waarmee de Huisduiner polders werden omsloten, zonder dat de namen daarvan werden weergegeven. Bij het eiland Callantsoog is te zien dat de houtsneeblokken bij de druk zijn verschoven. WERELDATLAS Voor de grote wereldatlas van Abrham Ortelius, "Theatrum Orbis Terrarum", te Antweipen in 1570 uitgegeven, vervaardigde Jacob van Deventer een geheel andere kaart: "Hollandiae antiquorvm carthorvm sedis nova descriptio". Deze nieuwe uitgave bevat o.a. voor zover de Kop van Noord-Holland betreft veel meer details. De in 1552-1553 bedijkte en na een inbraak in 1555 herdijkte Zijper polder is, hoewel niet geheel juist, ingetekend, terwijl de Huisduiner Nieuwlanderpolder, in 1505 in opdracht van graaf Jan van Egmond bedijkt, wordt aange duid met de naam "Tuselant". Aan de westkust tussen Huisduinen en Callantsoog tekent Van Deventer drie kust- openingen: Heersdiep, Buysegat en Scoutegat. Het Heersdiep was volgens verklaringen uit 1526 aan de Noordzeezijde in een stadium van verlanding. Vóór 1526 was het Heersdiep de scheiding tussen de heerlijkheden Huisduinen en Callantsoog, maar de verlanding was oor zaak van grensconflicten. Een onderzoeks commissie van het Hof van Holland bevond in dat jaar dat het diep aan de zeezijde was verland, "vast an der zee, zulx dat men daer genoug droeg over mogte gaen, hoewel datter binnen in de ...creeck oestwaerts op nog wae- ter was". Dit komt overeen met de summiere weergaven van Van Deventer in 1542. De ver melding op zijn kaart van 1570 kwam zeker niet meer met de werkelijkheid overeen. INSPECTIE-COMMISSIE Op 450 treden ten zuiden van het voormalige Heersdiep vond de inspectie-commissie in 1526 "een kleyn creexken loepende uytter oesten van 't hoger sant westwaert in der zee", welke slufter dus geen verbinding had met het achterliggend wadgebied. Dit Buysegat bestond nog niet in de 15e eeuw; het was tegen de eeuwwisseling ontstaan. Een verklaring tegenover de commissie afgelegd luidt: "35 jaren geleden zoo en wasser geen Buysegat, daer men of wiste te spreken: dan Jacob van Deventer en Christiaan Sgrooten

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 13