9 opofferingsgezinde HVV-leden kunnen erover meepraten. Maar het ziet er echt naar uit dat het voorbereidende werk niet voor niets is geweest. Als het ook de laatste weken mee zit, wordt de Helderse expositie uiteindelijk de sfeervolste van allemaal. Alleen al dank zij de geweldige ambiance. Immers, dank zij de bereidwillige medewerking van de geloofge meenschap De Ambassade kan de tentoon stelling worden gehouden in de Kerk waar HaverSchmidt op eerste kerstdag van 1862 zijn intrede deed: de Nieuwe Kerk aan de West straat. Getracht zal worden een goed beeld te geven van leven en werk van deze ongelooflijk boei ende 19e eeuwse persoonlijkheid. Met beeld en geluid, met een aantal kostbare hand schriften, foto's, talloze drukwerken en reus achtige teksten. Maar ook wordt geprobeerd en passant beeld te geven van de enorme ont wikkeling die Den helder in het midden van de vorige eeuw doormaakte. Want heden ten dage zullen niet veel mensen het meer besef fen, maar "boomtown" Den Helder was toen de derde gemeente van Noord-Holland, na Amsterdam en Haarlem. Het boek vormt min of meer het fundament van de expositie, maar staat natuurlijk op zich zelf. Fran£ois Haverschmidt is gepubliceerd, maar dat voor informatie over die twee sleu teljaren in Den Helder altijd wordt terugge grepen naar die paar bladzijden in die oude biografie van Dyserinck. Enerzijds was die ontdekking voor de Helderse onderzoekers een teleurstelling, anderzijds een uitdaging. De handschoen is opgepakt en aangekondigd wordt nu een luxe boekcassette met een aan tal verrassingen. Aangetoond wordt bij voorbeeld dat het ope ningsverhaal van Haverschmidts eerste en enige verhalenbundel (Familie en Kennissen) in Den Helder is geschreven èn voorgedragen. Bovendien wordt bij voorbeeld met dit boek 131 jaar na dato integraal de volksvoorlezing uit het Haverschmidt-archief opgediept, die hij op een winterse vrijdagavond voor de armen uit Nieuwstad voordroeg in "het gewone lokaal" aan de Vischmarkt. En Haverschmidt legt na al die suggesties van biografen nu ein delijk zélf uit waarom hij Den Helder verliet. Vanzelfsprekend wordt ook in het boek veel aandacht geschonken aan de economische, sociale en culturele ontwikkeling van Den Helder in de vorige eeuw. OERA LINDA-BOEK Alsof de expositie en boek nog niet genoeg zijn, worden nog twee avonden voorbereid. Op donderdag 13 oktober verzorgen Helderse Volksuniversiteit en HHV in de Nieuwe Kerk samen een avond over het Oera Linda-boek, de beroemste mystificatie van de 19e eeuw. Had Haverschmidt er nauw wel of niet mee te maken? En hoe zat het met andere Nieuwediepers? Professor Obbema uit Leiden, een van de grootste Nederlandse deskundige op dit gebied, verzorgt de lezing. Op zaterdag 29 oktober, aan de vooravond van de laatste openingsdag van de expositie, wordt in de Nieuwe Kerk een grootse slotavond gehouden. De organisatoren beloven een uit bundige avond, een beetje in de 19e-eeuwse stijl, maar modern opgezet, met zéér afwisse lende muziek, voordracht, film, dia's en lan delijk gerenommeerde sprekers die als geen ander kunnen vertellen over hun "passie" Haverschmidt. In kort bestek: Poëzieroute "In de voetspo ren..." open tot en met 30 oktober, brochures gratis verkrijgbaar bij o.m. bibliotheek en VVV; tentoonstelling in Nieuwe Kerk, geo pend vanaf 7 tot en met 30 oktober in de week einden en in de herfstvakantie; Oera Linda- avond donderdag 13 oktober in Nieuwe Kerk; slotavond zaterdag 29 oktober in Nieuwe Kerk; boekcassette Haverschmidt en Den Helder, verkrijgbaar vanaf 8 oktober. Boeken (slechts 25,-) en kaarten voor de slotavond (ook al niet meer dan 10,-) zijn reeds te bestellen door het totaalbedrag over te maken op postrekening 3273307 van de openbare bibliotheek Den helder, onder vermelding van "Haverschmidt". PETER HOVESTAD

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 9