HAVERSCHMIDT ONHULT EN ONTHULD IN DEN HELDER 8 "Levend Verleden" september '94 De beruchte Helderse code is gekraakt. Althans, in het geval Haverschmidt. Hon derddertig jaar na zijn vertrek ui (oud-) Den Helder, is het mogelijk gebleken het Helderse woonadres van de beroemd dich ter/dominee te achterhalen. Dit juist voor Den Helder zo intrigerende detail vormt een van de ontdekkingen die volgende maand worden onthuld in de tentoonstelling en in het boek "Haverschmidt en Den Helder" Begin dit jaar leek Den Helder nog als enige woonplaats niet aan te sluiten bij de grootste herdenking van het honderdste sterfjaar van de grootste (na-)romanticus uit de Nederlandse letterkunde: Fran§ois Haverschmidt, alias Piet Paaltjes. Leeuwarden, Leiden, Schiedam, ja zelfs het kleine Friese Foudgum, allemaal organiseerde ze activiteiten. Vanzelfsprekend spande Schiedam de kroon, met een enorme tentoonstelling, een serie avonden en een boekuitgave. Maar Den Helder heeft, dankzij de Helderse Historische Vereniging (ere wie ere toekomt) een inhaalrace ingezet die er niet om liegt. Want wat Schiedam in een jaar of vier voorbereidde, is in Den Helder in een krankzinnig halfjaar uit de grond gestampt: Óók een tentoonstelling, óók avonden en óók een boek. SPANNENDE UREN Een paar weken voor het begin van de expo sitie in Haverschmidts eigen Nieuwe Kerk, en een paar weken voor het eerste exemplaar van de luxe boekcassette wordt gepresenteerd, zie het er naar uit dat de "projectgroep Paaltjens en Den Helder" en hun helpers van de Helder se Historische Vereniging nog spannende uren tegemoet gaan. Want al een half jaar vraagt iedereen zich af hoe dat in zo'n korte voor bereidingsperiode goed moet komen. Maar iedereen wordt met de dag optimistischer, zeker nu duidelijk is dat Den helder informa tie boven water haalt die meer dan honderd jaar verborgen is gebleven. En dat er ook in een korte periode veel bereikt kan worden, werd duidelijk in de eerste ronde. Begin augustus kon immers door belangloze bijdragen van een reeks bedrijven en instel lingen de poëzieroute "In de voetsporen van Frangois Haverschmidt" worden geopend. Dertien lenensgrote borden met historische foto's van de betreffende locaties en teksten van Haverschmidt en zijn alter ego Paaltjens, op een route van ongeveer tien kilometer. Niet zomaar een leuke route, maar in grote lijnen beslist de wandeling naar Huisduinen die door zijn doopsgezinde collega Dyserinck is beschreven in diens in 1908 verschenen bio grafie van Haverschmidt. Een wandeling ook die cruciaal geweest kan zijn in het leven van de immer twijfelende Haverschmidt. De prach tige foto's zijn beschikbaar gesteld door de HHV en Henk Rondel. De borden en de gra tis bij ondermeer bibliotheek en VVV ver krijgbare routebeschrijvingen zijn ontworpen door Peter Kolkman, die zijn medewerking aan de Haverschmidt-activiteiten opvat als een afscheidscadeau aan Huisduinen. De getalen teerde grafisch ontwerper is deze zomer ver huisd van Huisduinen naar Schagen. POEZIEROUTE De poëzieroute - als vandalen het toelaten ook tot eind oktober in gebruik - is bedoeld als voorproefje van de grote Haverschmidt-acti viteiten in oktober. Een hele klus, een aantal

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 8