25 MEDISCHE POLITIE De algehele gezondheidstoestand werd als bij uitstek gunstig" beoordeeld door het provin ciebestuur. "Te Helder is onlangs eene gemeen te-apotheek opgerigt", alsmede een woning voor de apotheker (klaar op 1 januari 1863, kosten 4.330). DOK "Het nieuwe droogdok was zonder stoornis in de maand Mei 1862 voltooid. Na de opruiming van den keermuur in de schip sluizen van de Rijks-stoomtuigen, die op den voor het dok liggende aarden dam stonden, werd met den grond, welke uit de opruiming van dien dam voortkwam, de aanvulling der dokmuren hervat. In de maand Julij werd de ijzeren schipdeur in het nieuwe drooge dok gebragt, en met gunstig gevolg beproefd". Maar op 19 september kwa men er plotseling scheuren in de muren en bar sten in de gemetselde bodem. Meteen werd het dok vol water gezet. "De aarden dam, waarvan de verdere opruiming terstond gestaakt was, werd herlegd om de staat van het dok te kun nen onderzoeken". Voorts werd de levering van een plaatijzeren draaibrug over de voorhaven (doorvaartwijdte 22 meter) der zeedoksluis aanbesteed en ruim 1100 meter spoorweg en 680 meter straatweg aangelegd om "het verkeer van de verschillen de werkplaatsen met het oude dok gemakkelijk te maken". P. van Vlissingen kreeg vergunning voor een derde stoomsleper voor het in- en uit-, alsme de van de ene naar de andere plaats slepen in het Nieuwediep. Twee nieuwe stoomboten kwa men in de vaart: de Noordzee op de route Amsterdam-Den Helder en de Zaanstroom nr.2 voor de verbinding Zaandam-Den Helder. J. van der Haagen en de weduwe J.J. Quinterne, alsmede S. Nijman kregen een concessie voor de wagendienst Haarlem- 't Nieuwe Diep bij "besloten water" (m.a.w. als het Noordhollands kanaal dichtgevroren was of er anderszins niet gevaren kon worden). Normaal ging deze dienst van Alkmaar naar Haarlem; concessionaris was IJ.Zwart, huisvrouw van C. van der Haagen. In dit (nog steeds bestaande) gebouw aan de Kerkgracht, hoek Van Galenstraat, werd de gemeente-apotheek gevestigd

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 25