23 de scholen, met in totaal 298 leerlingen, die allen schoolgeld betaalden. Het KIM telde 101 adelborsten. "Op de lagere industrieschool hebben 50 jongelingen onder wijs genoten. De toelage der gemeente voor deze school werd van 150 op 250 gebragt en nog een lokaal beschikbaar gesteld ten einde het onderwijs in het teekenen te kunnen uit breiden". De afzonderlijke Teekenschool telde gemiddeld 42 leerlingen in de jaren 1858-1862. KERKELIJKE ZAKEN De nederlands hervormden waren met 10.860 zie len verreweg de grootste denominatie, katholiek Den Helder omvatte 3.557 mensen. De joodse gemeenschap was de vierde met 429 lidmaten. "Het kerkgebouw der Christelijk Afgescheidene gemeente (305 leden) te Helder wordt door een geheel nieuw vervangen". Het betreft de 'Oude' Bethelkerk aan de Kanaalweg ter hoogte van het latere Christelijk Militair Tehuis bij de Postbrug. Het kerkgebouw kwam er in de plaats van de tot kerkzaal verbouwde stal van de weduwe Lobé, waar de Afgescheidenen sedert de jaren '40 bijeenkwamen (Bremer). Tijdens de kerstdagen van 1862 deed Frangois Haverschmidt (Leeuwarden 1835 - Schiedam 1894) zijn intrede als hervormd predikant in de Nieuwe Kerk (tegenover de vroegere ingang van de Rijkswerf). De befaamde dichter (onder het pseudoniem Piet Paaltjens schreef hij onder meer Snikken en Grimlachjes zou hier bijna twee jaar blijven. Hij twijfelde ongeveer aan alles, wilde het predikantschap er aan geven, maar liet zich vervolgens toch in Schiedam beroepen. OPENBARE VEILIGHEID In plaats van een toelage aan de rijksveld wachters te geven stelde de gemeente een "hoofddienaar van politie" aan, "welke meer uitsluitend in 't belang der gemeente werkzaam zou zijn". In 1863 zouden twee politie-agenten bekostigd gaan worden. "Het personeel der nachtpolitie te Helder werd vermeerderd met 6 nachtwachts, elk op eene jaarwedde van 125 ten einde om den anderen nacht dienst te doen". Die hadden er dus een baantje naast nodig. GEMEENTEBESTUUR Raadslid en wethouder A. Boomsma bedankte, R. Boomsma kwam als raadslid in zijn plaats, P.B. Reeringh als wethouder. P.A. Beets was overleden, voor hem kwam J.C. Slebe in de raad. J. Papineau en W.J.Maalsteed werden her kozen. Vanwege de "toegenomen bevolking van Helder" werd de gemeenteraad uitgebreid van 15 naar 17 leden. GEMEENTEVERORDENINGEN: "op het bedrijf van uitdrager" en "op het doen van aangifte van verhuizingen binnen de gemeen te" 9 juli). De begroting van 1862 beliep ruim 126.000 gulden; grote uitgavenposten waren: gemeente bestuur 17.000, openbare werken 31.000, openbare veiligheid 16.000, net zoveel als voor onderwijs; het armwezen vergde 19.500. STRANDINGEN 6 april "Het Spaansche schip Anne Joquine, met suiker en sigaren van Havana (Cuba) naar Hamburg. De bemanning is gered". Het raadslid J.C. Slebe, opvolger van de overleden P.A. Beets

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 23