Graszoden, WIST U - dat de bel, die eertijds bij de ingang van de Rijkswerf aan de Weststraat stond om de tijd van komen en gaan aan te geven een respec tabele leeftijd had? Bij toeval werd een inscriptie op de klok ontdekt luidende: "L. Haverkamp, Fecit Homa anno 1783". Volgens het Utrechts klokkenluidersgilde was Haverkamp voornamelijk een (luid)klokken- gieter die als opvolger van ene Derck in de periode 1780 - 1790 circa 12 kerkklokken en waarschijnlijk ook geschut heeft gegoten. Hij was een bekend vakman, voornamelijk actief in Hoom en Enkhuizen. Van zijn klokken zijn er twaalf vermeld op de monumenten lijst. Gepoogd zal worden de klok als weleer op een plaats nabij de traditiekamer op te stel len. - In het werfkanaal langs de Zuidstraat, waar eens de drijvende dokken van de marinewerf hun plaats hadden, ligt thans het drijvend chi nees restaurant "North Palace" afgemeerd. Toegang tot het werfterrein kan worden ver kregen via een loopbrug vanaf de Weststraat. Welke Nieuwedieper had het ooit kunnen bevroeden: lekker "chinezen" op de werf! - Ons lid M. Beers heeft dit jaar voor de 45ste keer de Vierdaagse afstandsmars te Nijmegen volbracht. - Een ander "historisch" feit in het persoonlijk vlak: ons lid R. Steeman heeft in juli jl. na 32'/2 jaar afscheid genomen als leraar van de Helderse zeevaartschool. - Op 5 augustus jl. is de reeks Helderse HaverSchmidt-activiteiten gestart met het in gebruik nemen van de route "In de voetspo ren van Fran^ois HaverSchmidt" (pseudo niem Piet Paaltjens). Deze route gaat langs 13 punten en de aldaar aangebrachte poëzie wordt onderstreept met een historische foto van de diverse lokaties. - Deze zomer heeft een groep christenen van de stichting "Boete en Verzoening", als spe ciaal blijk van vriendschap en respect voor het joodse volk, de Helderse joodse begraaf plaats en alle zerken een grondige opknap beurt gegeven. Voorwaar een historisch gebeuren, waarbij onze vereniging zijdelings betrokken mocht zijn. - De 150 jaar oude houten sloepenloodsen langs het werfkanaal aan de Hoofdgracht worden momenteel gerestaureerd en geschil derd. Zij gaan o.a. dienst doen als expositie ruimte van het Helders Marinemuseum en blijven dus behouden. - De vorig jaar in fort "Erfprins" afgebroken kantine van de Infanterie (uit de tijd dat de Koninklijke landmacht in het fort was gele gerd) en door de marine het gebouw "Friso" gedoopt, zal binnen afzienbare tijd worden herbouwd aan de Weststraat bij het Nieuwe Kerkplein. Het zal, onder directie van C. Schoemaker, dienst gaan doen als horecabe drijf. - Eén van de oudste winkels van Den Helder, magazijn "De Ster" in de Spoorstraat, heeft voorgoed de deur gesloten en is herinnering geworden. - Z.K.H. prins Bernhard heeft op het marine vliegkamp "De Kooy" de geheel vernieuw de en uitgebreide traditiekamer geopend. Voor een bezoek, bij voorkeur per groep, aan de zeer interessante collectie kan contact wor den opgenomen via telefoon 02230-58888. K. a 37a Cent per stuk, leggen daaronder "begrepen, bij (i. VAN DEN BRINK, Tuinman, 21

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 21