wijn behoeft geen krans"), het café van Freek de Boer, het stamlokaal van de "Helder"-supporters (met een zwarte aap in een kooi voor de deur), het huis van de familie Biersteker en de dans school "Musis Sacrum" van de familie Polak. Tja, hier hebben Jaap en Tilly, op de muziek van Philip en Roosje, vele Nieuwediepers de danskunst bijgebracht. Op de hoek van de Koningdwarsstraat konden we brood halen bij "De Volharding" en daarna oversteken naar de zaak van Zegel om even te kijken naar de elek trische trein in de brede etalage. Ernaast in de Koningstraat de sigarenzaak van Piet Snel en dan de voormalige manufacturenhandel van Godschalk (recentelijk de keukenzaak van Biegstraaten). Jaap Godschalk was een gewaar deerd lid van de voetbalvereniging "Helder". Nog steeds rechts van de Koningstraat richting Koningsplein passeren we weer enkele percelen waar de huiselijkheid heeft plaatsgemaakt voor de negotie. En dan de "Allemansgading" van Sally Manheim, met in de etalages een keur van olielampen, kooktoestellen, kachels en veel ander huisraad. Vervolgens de broderiezaak van Van den Burg, de fietsenwinkel (met het merk "De Adelaar") van George Günthert, beter bekend als Sjors, de schoenhandel van Oost, het pand van de vermaarde fotograaf Chef Kreuger, de boekhandel van Daan Schreuder met ernaast het huis van de heer Hooijdonk, jarenlang lei der van de gymnastiekvereniging "Pro Patria". Met de linkervoet in het heden en de rechter voet in het verleden passeren we de fotozaak van N. Krul, de kapsalon van Van der Maden, de lunchroom "Matador", de slagerijen van de gebroeders Bandt en van Gerrit Wit, de siga renzaak van Meindert van Dijk (met dat keu rige aansteekvlammetje), het kantoor van de Nederlandse Middenstandsbank en de banket bakkerij van Levi Elte. Bij de drogisterij van Van der Plas steken we over naar het huis van de familie Bemtsen en de fraaie fazanten van de heer Bos, vervolgens het kantoor met woonhuis van de fa. Grunwald, het accountantskantoor van de heer Boon, de groentewinkel van Ab Blom en dan de grote winkel van de "Werkliedenvereniging" met de zeer geziene heer Teerink als bedrijfsleider. We passeren weer enkele woonhuizen, o.a. dat van het raadslid Eijlders, de laarzenmakerij van Dito (met de karakteristieke "haringhozen" als specialiteit), het huis waar de verloskundige "juffrouw" Charmes woont, de kleermakerij van Seeboldt, het agentschap van de Rotterdamse Lloyd en het bloemenmagazijn van Alie Dijks hoorn, met ernaast een steeg die leidt naar een hofje. De sigarenwinkel van Labouw, het vogel- en visparadijsje van Does, een filiaal van banket- bakkerijk Van Alphen en de horlogerie van Bauhuis komen we voorbij bij het naderen van de Koningdwarsstraat, met aan de overkant het markante gebouw van de Groen van Prinsterer- school, de "bijbelschool". Hieraan grenst de herenkapsalon van de zachtmoedige De Man, die een sympathieke cliënt gaarne - als een altijd weer succesvolle grap - letterlijk het mes op de keel zet (een perfect gewet scheermes overi gens) onder het uitspreken van de gewichtige vraag: "Bent u bereid De klant is altijd bereid en mag na behandeling het pand verla ten onder de hartelijke groet: "Ik wens u een bestendig welzijn". Na deze uitweiding, die niet helemaal in deze terugblik past, wandelen we verder langs de exclusieve fruithandel van Matveld, het wis selkantoor van de fa. Kos, het complex van Drukkerij de Boer en de Heldersche Courant, de gereedschappenwinkel van Jan Govers en de modezaak van Herschel (op de plaats van het latere "Formosa"). Op weg naar de Spoorstraat passeren we ver der nog de bakkerij van Lammers, de bloe- menzaak van de fa. van Amesfoort, de stoffen zaak van de dames Pijper, een kruidenierswin kel van de coöperatie, een sigarenwinkel, de verfhandel van de fa. Meijer, de horlogerie van Piet Siegers en de brede etalageruit van de fa. Nijpels, gespecialiseerd in uniformen van (o.a.) de Koninklijke Marine. Als we rechtsom de Spoorstraat inslaan zien we rechts nog zo'n eta lage met een assortiment petten, waarvoor de flanerende burger graag en met eerbied zijn gleufhoed, sombrero of "strooien dop" afneemt. 19

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 19