Onze medewerker Jan Meijer heeft onlangs, in een - alleszins vergeeflijke - vlaag van nostal gie een "Rondje Koningstraat" gemaakt in die heel bijzonder voor-oorlogse stijl. Ongetwijfeld herinneren vele Nieuwediepers zich die weke lijkse "pantoffelparades", waaruit menig huwe lijk is voortgesproten. Dat flaneren gaf een onbestemd gevoel van Luxe, van Vrijheid, van Volwassenheid. Het was gezellig en niemand had haast. De stem des volks klonk als een vredig geroe zemoes. Er liepen ook militairen met solide "kistjes" aan hun voe ten. Luttele jaren later liepen er ande re militairen, met een minder vreedzame uitstraling, al waren dat op de keper beschouwd misschien heel zachtmoedige jongens, die thuis óók een vader en moeder hadden. Maar de tred van hun laar zen klonk niet aangenaam en werd vaak ontsierd door een bonkend ritme. "Und wir fahren gegen Engeland" verdreef "Ouwe taaie, joepie-joepie-jee..." Niet voor altijd, weliswaar. Maar dat "Rondje Koningstraat", die knusse pantof felparade van voorheen, keerde nimmer terug. Komende van de Spoorstraat kijken we langs de dichtgetimmerde ramen van Leo Hom de Koningstraat in. Hier had Carel Coltof met z'n vrouw, die later naar Israël zijn geë migreerd, hun modehuis. Verder noordwaarts passeren we de wonin gen van Govers en de familie Jagel, de latere kapsalon, en de Witte Bioscoop, met eronder het aggre gaat dat de stroom moest leveren. Het huis naast de bioscoop is een fietsenstal ling geworden, met ernaast de woning van de familie Schlahmilch. We passeren in gedachten de winkel van Meurs met zijn tropische pracht, een bloemenmagazijn en het mooie huis van de familie Koning, de directeurswoning van Drukkerij de Boer en de Heldersche Courant. En dan de wijnwinkel van Tielemans ("Goede KoningstrMtDen Helder De Koningstraat vóór de Tweede Wereldoorlog, met links de vermaarde "Witte Bioscoop" en op de achtergrond het 18 "Militair Tehuis"

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 18