HELDERS TALENWONDER UIT VORIGE EEUW 11 den aan het gemeentewapen ging men toch niet tot vaststelling van deze vlag over en trok de Helderse deputatie in september 1938 naar Amsterdam met een witte vlag met daarop in kleuren het gemeentewapen. Het was een kleurrijke stoet van vlagdragen- de afgevaardigden met begeleiders, waaraan ik zelf als gedeputeerde van een helaas niet meer bestaande Westfriese gemeente deel mocht nemen. Omzoomd door een talrijk publiek trokken we door de Amsterdamse straten op weg naar de Dam waar koningin Wilhelmina de gebrachte hulde in dank aanvaardde. Na deze dag gebruikten talrijke gemeentebe sturen bij gelegenheden de eigen vlag om aan hun gevoelens uiting te geven. Meerdere van hen zagen evenwel in dat hun vlag niet beantwoordde aan de regels van de banistiek of vlaggenkunde en tot die gemeen ten behoorde ook Den Helder. Contact werd gezocht met de heer K. Sierksma te Groningen, een bekend deskundige op het terrein van de banistiek en deze bood de gemeente kosteloos aan om een vlag te ont werpen die geheel aan de regels zou beant woorden. Het college van Burgemeester en Wethouders accepteerde het aanbod en na enige tijd ont ving men een ontwerp dat historisch verant woord was. Het gemeentewapen, zo schreef de heer Sierksma, met zijn kepers is ontleend aan de heerlijkheid Huisduinen, eertijds eigendom der Van Egmonds. Het Egmond-wapen is in principe van gele kepers op rood. Het oude patroon van de vlag der Van Egmonds moet dus ook als basis die nen voor de Helderse gemeentevlag, n.1. een opvolgende reeks horizontale banen van rood en geel. Teneinde het karakter van Den Helder als marinehaven ook in de vlag tot uitdruk king te brengen stelde hij voor aan de hori zontale banen een element toe te voegen. Hierbij sloot hij aan op de oude zeevlaggen, zoals die door de Marine-autoriteiten - maar dan in rood, wit en blauw - werden en wor den gevoerd. Op een cirkelvormig uitgespaard veld, aan de broekzijde van de vlag werden daartoe twee gekruiste ankers geplaatst. Het ontwerp werd zowel door het college als door de commissie van bijstand voor culture le zaken, geslaagd geacht, maar de geprojec teerde ankers achtte men te groot. Na overleg met de ontwerper en na ingewonnen advies van de Hoge Raad van Adel van 21 septem ber 1962 werd een kleine wijziging aange bracht waarbij de roeringen en de stokken der ankers kleiner werden gemaakt. Na opnieuw ingewonnen advies van de com missie van bijstand voor culturele zaken van 26 september 1962 nr. 7c (1962/4) werd door de gemeenteraad op 2 oktober 1962 de gemeentevlag van Den Helder overeenkomstig het ontwerp vastgesteld. M.M.J. HOOGENBOSCH Het Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep van 1854 bericht dat de heer Charles Lamm, kantoor houdende bij HOLST en CO te Nieuwediep door de regtbank te Alkmaar is benoemd tot beëdigd translateur in de Engelse, Franse, Italiaanse, Duitse, Zweedse, Noorse, Deense, Portugese en Spaanse talen.

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 11