HOLLANDSCHE IJzeren Spoorweg - Maatschappij. WINTERDIENST. Aanvang 15 October 1890. DIENSTBILJETTEN, aanwijzende de uren van vertrek en aankomst der treinen, zijn aan alle Stations en Bestelkantoren verkrijg baar (groote a 20 cents en kleine a 5 cents). Evenzoo zal binnen eenige dagen verkrijg baar zijn de officiëele Gids voor 10 cents. De Administrateur. plaats als zijn voorganger uit 1648. Het wel gehoorde argument, dat het kerkje van hout ge maakt werd „in verband met overstuivend duin zand of als de zee weer eens dreigend kwam opzetten", is dus niet juist. Het was gewoon een kwestie van zuinigheid. Verkeerde zuinig heid overigens, want al in 1896 moest de kerk weer vervangen worden, ditmaal door het te genwoordige stenen gebouw, dat door de aan nemer Jacob Hunter op de fundamenten van de vorige kerk werd gebouwd. TORENKLOK DATEERT UIT 1537 De torenklok is in het jaar 1537 gegoten door de Amsterdamse klokkengieter Goebel Saai. De klok (diameter 79 cm) is voorzien van een rand- opschrift dat luidt: Nicolaas heet ick, Den levendichen roep ick, den dooden overluij ick. Goebel Saai doet mij in 't jaar MCCCCCXXXVII Het is dus blijkbaar niet zo dat de Watergeuzen, die op 28 maart 1571 het dorp overvielen en die de (roomse) kerk „om geen geit ter werlt ongedestrueert ende ongespolieert" wilden la ten, de klok hebben meegenomen zoals vaak verteld wordt. Ze hebben het dorp tegen bet aling van 150 gulden ongemoeid gelaten, maar de kerk geplunderd en de (houten) beelden ver brand. Verder viel de schade mee, al gedroe gen ze zich volgens het verslag van de baljuw in „haer drank onschickelick". De twee gelijkvormige kroonluchters in de kerk zijn in 1650 gemaakt door I.P. Standert. Op vallend zijn voorts de vier houten leeuwtjes op het eiken „doophek", waarvan ouderdom en maker onbekend zijn. Een echt pijporgel heeft de kerk nooit meer ge kregen; de gemeentezang wordt begeleid door een harmonium (twee klaviers met pedaal, merk „Worcester") 89 J.T. BREMER

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 9