drieduizend personeelskaarten van oud-wervia- nen. Deze schatkamer is openbaar! Wie derhal ve nog eens wil weten wat zijn opa op de Rijks werf deed, kan middels een afspraak met een van de beheerders via telefoon 56310 zijn ken nis verrijken. Na een bijna tachtigjarige dienst is er sprake van, de zogenaamde Atjehloods op de haven- dijk buiten dienst te stellen en over te dragen aan de Domeinen. Oorspronkelijk zowel te Hel- levoetsluis (35 jaar) als in Den Helder dienst doende als exercitieruimte, werden in de loods ook tentoonstellingen gehouden, o.a. „Stad Helder" in juni 1925. Op het terrein van de voormalige veelading tus sen Prins Hendriklaan en Polderweg verrees een fraai kantoorpand waarin een zevental dienst verlenende organisaties/instellingen zijn gehuis vest. Voor het gebouw, dat op 6 mei jl. door burgemeester J.C. Gmelich Meyling officieel werd geopend, kozen de betrokkenen de naam „De Koploper". Een jaar na de start werd de eerste fase van de nieuwbouw van de Helderse Visafslag in ge bruik genomen. Het wit-zwarte gebouw telt een geautomatiseerde mijnzaal, wasstraat, kantine en kantoren. Wanneer de hypermoderne installaties goed draaien, wordt het aangrenzende deel van de oude afslag gesloopt. De mijnzaal is voor BEVOLKING Den Helder heeft nooit stadsrechten gekregen, in tegenstelling tot oude (middeleeuwse) ste den. Tot 1861 werd in het Provinciaal Verslag een onderscheid gemaakt tussen de 'steden' (Alkmaar, Amsterdam, Edam, Enkhuizen, Haarlem, Hoorn, Medemblik, Monnikendam, Purmerende, Weesp en Zaandam) en 'ten plat- zien van een gecomputeriseerd veilingsysteem waarin beeldschermen de ouderwetse mijnklok hebben vervangen. Aan de Bierstraat werd in een opvallend mooie vonngeving een woon/winkelcomplex geopend, doorlopend in de Molenstraat en de Westgracht. Wanneer de bouw van de „Kroonpassage" aan het andere einde van de Spoorstraat en de bouw van nieuwe winkelpanden tussen de Koning straat en de Hoogstraat is voltooid, zal de stad een geheel ander beeld uitstralen. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding in 1945 maakte een colonne van 33 Amerikaanse legervoertuigen, bemand door in Canadese en Duitse uniformen vermomde Nieuwediepers op zaterdag 7 mei een tocht door de stad vanaf het kolonel Maaskamp via de Nieuweweg, Middenweg en Beatrixstraat naar de oude Rijkswerf. Duizenden Helderse belang stellenden en buitenpoorters stonden belangstel lend langs de straten. In aansluiting op deze „invasie" zal ergens op de oude werf een expositie worden ingericht van 6 juni 1994 tot 8 mei 1995. Mededeling: Op 15 augustus 1994 zal bij het monument „Voor hen die vielen" een Indië-herdenking wor den gehouden. Organisatie: mevr. L. Rouffaer, telefoon 02230-24301. telande': de overige gemeenten in Noord-Hol land, waaronder Den Helder. Maar per 1861 vervalt de categorie 'steden' en gaat het in het vervolg om gemeenten met meer of minder dan 10.000 inwoners. Met meer zijn er maar vijf, te weten Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Zaandam. Eindelijk gerechtig heid dus. HELDERSE JAREN 1851-1875 Gemeenteontvanger ontslagen Burgerziekenhuis in oprichting door dr. L.F. van Loo Stormramp Aflevering 11 - 1861 Eerste spade spoorbaan gestoken Voetstraten in de Nieuwstad 103

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 23