Tastbaar teken van bewoning komt bloot in schorrengrond 100 Oudelandse dijk verhuurd als „de dijk van de Groote sloot tot Huijsduijnen". Ook het Groot Hoomwiel, een inmiddels droog gemaakt watergebied halverwege manege Bruin en fort Erfprins, werd verhuurd. Het overige land aan de westzijde van de Kerkesloot (nu fort Erfprins) was als „de West zijde van de oude dijk in erfpagt", bij Comelis Kroon. Het lukte niet altijd een huurder te vin den: in 1797 werd de Kerkemient aan de Helder niet verhuurd, maar „zoo imand daar komt op reijden of laat weijden op een boete van drie gulden voor ider beest ten profijten van de Hel der Kerke", diende als waarschuwing. Ook ten behoeve van de diaconie en de armen van de gerefonneerde kerk werden Kerkelanden verhuurd. Zoals het „breewater een stuk Nieuw- land" (nu omgeving Westgracht - Breewaterstraat), maar ook „bij de tuijnwallen een stuk Nieuwland, een stuk Coogland en een stuk Oud land". Deze landerijen mocht men „wel hooijen mits sjaarlijks voor ijder waagen hooij 2 waagens goede mis op t land te brengen". In de vroege zomer van 1993 hielp ik mijn broer Roel met het wegbrengen van zijn bij enkasten naar de boragevelden ten noorden van de Helmdijk in Groote Keeten, Terwijl wij de bijenkasten neerzetten in het land viel al gauw de hoeveelheid witte schelpjes op in een droge greppel en ook konden we de grondopbouw goed waarnemen. Grijs getin te zeeklei en licht duinzand wisselden elkaar af. Inmiddels kwam de landeigenaar, akker bouwer D. Schenk, bij ons staan. Het gesprek ging al gauw over de geografische historie van de Koegraspolder. Voordat de Van Oldebameveltsdijk (nu Zanddijk) in 1610 werd gelegd - van de zuidpunt van het voormalige eiland Huisduinen (nu ter hoogte van restaurant Duinoord) tot aan het Dubbelduin van De totale opbrengst van de Kerkelanden was niet slecht, per jaar werd gemiddeld voor f. 375:0:0 gulden aan land verhuurd. In het gemeentearchief van Den Helder komen we de eerste verhuurakten van de kerkmeesters tegen in het jaar 1748. De verhuringen vonden waar schijnlijk eerder plaats, in het wegenschouwboek staat onder het jaartal 1703 al een vermelding van de „de kluft aan Kerkmeestersdijk". RENS SCHENDELAAR Bronnen: - Gemeentearchief Den Helder inventarisnummer: 97 schouwboek van wegen 98 schouwboek van wateringen 145 besteding openbare werken 216 verhuring door kerkmeesters van de vaart 217 verhuring door kerkmeesters van de kerklanden - Rijksarchief Haarlem, verzameling topogra fische kaarten en tekeningen Deze houten spant van een platbodem meet ongeveer 1 meter 25. Zo hebben de Koegrasschorren weer een herinnering aan een grijs verleden prijsgegeven de Groote Keeten - bestond dit gebied uit stik gronden met vele zwinnen en kreken. Aan de westkant langs de kust lag een strand- wal met binnen- en buitenstranden. Maar ook een duinenrij met daar dwars doorheen een aan tal zeegaten, met van boven naar beneden: het Heersdiep (nu ter hoogte van de Middenvliet),

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 20