93 woord voor veertig is quarante). Bij de V.O.C.-schepen, die rond de jaarwisse ling van 1771/1772 op de rede van Texel lagen, ging het echter niet om binnenkomende, maar om uitgaande schepen. Ronselpraktijken De explosieve verspreiding van de scheeps- of rotkoorts, de door de kleerluis overgebrachte vlektyphus, aan boord van de V.O.C.-schepen, had alles te maken met de ronselpraktijken van de Verenigde Oostindische Compagnie. Van keuring van de aangemonsterden, veelal berooi de lieden die zo van de straat waren gehaald en vaak maandenlang bij een „kostbaas" waren opgeborgen, was geen sprake. Totaal onder voede en vervuilde, vaak zieke mensen werden zonder enig bezwaar aangemonsterd en aan boord gebracht. Het journaal van een der Oostindiëvaarders geeft een duidelijke indruk hoe het in zijn werk ging: „Ons slegt scheepsvolk was voornamelijk de oorzaak van de op onsen Bodem schip) uit- gebroeide kwaadaardige ziekten, want een groot gedeelte van onze Soldaten, waaronder zig de ziektens het eerst ver toonden, waren vóórdat zij aan Boord kwamen, verscheidene Maanden achtereen bij Volkshou ders opgesloten geweest. Sommige daarvan kwa men uit dusdanig een Huis, alwaar op dien tijd, meer dan tweehonderd Menschen bij eikanderen waren opgeslooten en waaronder toen reeds een besmettelijke ziek te heerschte. Eenige van deezen hadden zelfs daar ter plaatse die Ziekte reeds doorstaan, anderen, nog niet vol komen hersteld, waren zoo zwak, dat zij nau welijks de Valreep kon den overkomen, die ook aanstonds in de kooij raakten. Door dezen werd de ziekte aan boord gebracht en het gezonde deel der Manschap aan- gestooken". 2) „Overspruyting" Uit een brief van 9 december 1771 aan de bewindhebbers van de Amsterdamse Kamer van de V.O.C. blijkt dat aan boord van de sche pen op de rede reeds 88 zieken gestorven waren en dat zich op dat ogenblik op vijf schepen („Huyste Meye", „Honcoop", „Groenendaal", „Kronenburg" en „Leyderdorp") in totaal nog 397 zieken bevonden. 3) Men wilde de zieken naar de barakken in de Schans overbrengen, maar de bevolking van Oude Schild voelde daar bitter weinig voor, uit angst voor besmetting. Toch kregen de bewind hebbers van de V.O.C. Kamer Amsterdam op 2 januari 1772 toestemming de zieken van de inmiddels „in zee gelopen schepen" naar de Schans te brengen. 4) De zieken van het intussen ook uitgelopen V.O.C.-schip van de Kamer Hoom, „Maria Jacoba", werden naar het Nieuwediep vervoerd. De schans op Texel omstreeks 1750, met gestippeld de huidige kustlijn (naar een reconstructie van H. SchoorI)

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 13