lijk mogelijk te maken. Dat huwelijk werd vol trokken door wethouder L.F. van Loo, in zijn functie van ambtenaar der burgerlijke stand. Als getuigen traden op Klara Elte, zuster van de bruid, en de heer M. de Rijke. Podium met baldakijn De inrichting van de betreffende zaal in „Formosa" werd voornamelijk door de ouders van de bruid verzorgd. Op het podium was een baldakijn aangebracht en ter weerszijden ston den kamerpalmen in fraaie koperen ketels uit de bakkerij van Elte. De overkapping van het podium met het baldakijn was het symbool voor een eigen onderdak, een eigen huis, voor het bruidspaar. De zaal werd vervolgens ingewijd tot synago ge door de uit Amsterdam gekomen opperrab bijn Schuster. Nadat alle genodigden, het merendeel familieleden, waren gezeten, de vrouwen ter linkerzijde en de mannen (allen met bedekt hoofd) rechts, kwam het bruidspaar vanuit de bovenzaal om plaats te nemen onder het baldakijn. Ook de mannelijke personeelsle den van „Formosa" hadden het hoofd gedekt met een keppeltje. Om 12.30 uur begon de inwijding van het huwe lijk volgens de joodse ritus door genoemde opperrabbijn. Hierbij deed de heer S. Kanne- wasser dienst als voorzanger. Receptie Nadat deze plechtigheid afgelopen was, volg de de receptie waarop men verscheidene beken de joodse stadgenoten kon verwelkomen, onder andere de families Van Praag, Oudkerk, Keijser, Kannewasser, Manheim, maar ook uit de Helderse middenstand zoals Els en Leo Trap. De mannelijke receptiegangers behoefden het hoofd niet te bedekken. 's Avonds was er een diner, waaraan voorna melijk familieleden en enige goede bekenden deelnamen. De maaltijd was voor een deel voorbereid ten huize van de familie Elte. Al het overige werd koosjer bereid in de keuken van „Formosa" onder supervisie van de Helderse joodse slager Van Gelder. Naast het bedienend personeel van de zaak was er één joodse kel ner uit Amsterdam overgekomen, om speciale - met name genoemde - gasten te bedienen. Zo liep deze bijzondere dag voor de Helderse joodse gemeenschap, maar ook voor „Formosa" als één dag synagoge, ten einde. Vermeldenswaard is nog dat op die dag ande re gasten van „Formosa", zoals de gebruikelij ke stamgasten en vertegenwoordigers (toen „reizigers" genoemd), werden ontvangen in de zijzaal. Toen echter een reiziger gebruik wilde maken van de telefoon en daarbij door de ruim te van de „hulpsynagoge" zou moeten gaan, was het dragen van een keppeltje verplicht. Aangezien hij dat weigerde, was het simpele en duidelijke commentaar van de heer Van Baaren: „Dan wordt er vandaag niet gebeld". (met dank aan mevrouw S. Levie-Elte, mevrouw A. Launspach-Goes en de heer A.J. van Baaren te Den Helder). W. KALKMAN 91 De ouders van de bruid, de heer L. Elte en mevrouw B. Elte - Oudkerk betreden de "eendags-synagoge

Levend Verleden - Den Helder | 1994 | | pagina 11