HELDERSE JAREN 1851-1875 Veel levenloos aangegevenen Ophaalbrug Helders kanaal door dr. L.F. van Loo Mager jaar voor de visserij Aflevering 9 - 1859 Werkinrichting opgeheven School Huisduinen afgekeurd BEVOLKING Het wettig inwonertal maakt een bescheiden groei door, van 13.734 naar 14.106. Het geboor tecijfer overtreft nog steeds dat van de sterfte en er vestigen zich meer mensen dan er vertrekken. Feitelijk telt Helder 1859 evenwel 15.295 inwo ners, waaronder 1359 militairen (zeemacht: 986). Opvallend in dit jaar is het aantal buiten echtelijke en levenloos aangegeven geboorten, respectievelijk 23 en 45 (waaronder 5 buiten echtelijke) tegen 12 en 9 in Alkmaar. Dat hoge aantal levenloos aangegeven geboorten geeft te denken... Er worden 151 huwelijken gesloten; twee eerder gesloten huwelijken eindigen in een officiële echtscheiding (Alkmaar: 1, Amster dam: 26, Bussum: 1, Purmerend: 1, Zaandam: 1verder nergens in Noord-Holland). LANDVERHUIZERS Leendert Steenman, een mingegoede hervormde timmerman van 26 jaar, vertrekt met vrouw en drie kinderen naar Noord-Amerika "om verbete ring van bestaan te zoeken". Dat is ook de opge geven vertrekreden van Mozes Juda Rood, een 47-jarige mingegoede joodse "heelmeester", die met vrouw en zes kinderen naar Zuid-Afrika gaat. Daarheen reist ook de 30-jarige hervormde zeeman Jacob Visser af, een vrijgezel. PROVINCIEBESTUUR Het kiesdistrict Helder met 625 kiesgerechtig den krijgt te maken met de (her)verkiezing van een lid van Provinciale Staten. Aan de stem ming nemen 116 kiezers deel, dat is 19% opkomst, voor die tijd zeker niet ongebruike lijk. De diverse steden en Kamers van Koop handel in Noord-Holland laten weten dat een spoorweg naar het Nieuwediep zeer noodzake lijk gevonden wordt, maar 'Den Haag' ziet meer in "Zuider-spoorwegen". Wel wordt de subsidie aan de stoombootrederij "tot het sle pen van schepen aan het Nieuwediep" voortge zet. Die rederij draait eigenlijk heel redelijk, maar door de subsidie kunnen de sleeplonen met minstens 10 procent omlaag en dat is gun stig voor de scheepvaart op Amsterdam. De stoombootdienst tussen Texel en het Nieuwe diep ontvangt 500 van de provincie. GEMEENTEBESTUUR Voor de gemeenteraad dienen vijf raadsleden verkozen te worden. Van de 592 kiezers zijn er 162 opgekomen bij de eerste en 176 bij de her stemming. J. Sevenhuysen Jr. wordt niet herko zen, hij had bedankt voor de eer. In zijn plaats komt J.T. ZurMuhlen. FINANCIEN Over 1858 was het batig saldo van de gemeente maar liefst 21.436,73. En dat op een totale begroting van circa 95.000 gulden. In 1859 wordt niet minder dan 31.000 uitgegeven aan open bare werken. Het Provinciaal Verslag: "Onder de voornaamste plattelandsgemeenten* is er eene, welker geldmiddelen in buitengewoon gunstigen staat verkeeren, namelijk den Helder. Dit is te meer opmerkelijk, daar deze gemeente eene van de weinige is, waar geen hoofdelijke omslag geheven wordt. Het is bijna uitsluitend de opbrengst der verbruiksbelastingen, door de uit breiding der plaats steeds toenemende, en daarbij de belangrijke ontvangsten wegens verkoop van gemeentegronden voor aanbouw van huizen, die het bestuur in de laatste jaren in staat gesteld heb- 41

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 9