Ter nagedachtenis aan drs. Gus van Heusden 40 In zijn woonplaats Hoorn overleed op 20 september 1993 drs. Gus H. van Heusden, oud-ingezetene van onze stad, journalist en auteur van diverse boeken over zijn goede oude stad Den Helder alwaar hij in 1921 werd geboren en tot 1956 heeft gewoond. Toen verzorgde hij reeds enkele jaren een wekelijkse rubriek in de Helderse Courant "Uit de geschiedenis van Den Helder". Dank zij zijn vaders knipselverzameling beschikte hij over een respectabele bron van gegevens en wist hij het wel en wee van zijn stad en haar inwoners te vertellen. Het ging hem altijd om mensen, om hun belevenissen en ervaringen. In 1956 trok hij naar Leiden om daar aan de Rijksuniversiteit sociologie te gaan stude ren. Zijn eerste boek "Van Nieuwediep tot Groot Den Helder" lag toen reeds in de eta lages van de boekhandel. In dat zelfde jaar verscheen zijn publikatie "Een eeuw water" ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest van het Helderse waterlei dingbedrijf. Het boekje werd in opdracht van het gemeentebestuur uitgegeven door de Gemeente Water- en Lichtbedrijven en uit gereikt aan alle aangeslotenen op het Helderse waterleidingnet. Een jaar later, in 1957, verscheen van zijn hand "Er zij Gaz...." waarin hij de totstandkoming van het gasbedrijf verhaalde. In 1960 verscheen "Den Helder, stad van mijn dromen" en in 1975 "Den Helder, ze noemden je vroeger Nieuwediep", een ver zameling van sfeervolle schetsjes waarin hij het Helderse leven van de laatste anderhalve eeuw de revue laat passeren. In 1988 verleende hij medewerking aan de krant voor de Helderse schooljeugd bij gele genheid van de viering van 200 jaar haven stad. In dat zelfde jaar droeg drs. Van Heusden zijn op Den Helder betrekking hebbende archief met uitgebreide documen tatie (de Collectie Van Heusden) in langdu rige bruikleen over in het beheer van de Helderse Historische Vereniging. Een geste die niet genoeg gewaardeerd kan worden en waarvoor een ieder die zich met de Helderse historie bezighoudt hem altijd dankbaar zal blijven! De belangstelling voor zijn geboortestad bleef hem bij. Op 29 september 1990 nam hij nog vol belangstelling kennis van de studie van Marinus Vermooten en Wim Kalkman "Honderd jaar Helderse gemeenteraad". De crematie van drs. Van Heusden vond in besloten kring plaats. De auteurs Gus van Heusden (links) en Wim Kalkman in gesprek tijdens de Lyceum-reü nie op 29 september 1990. M.H

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 8