HEDENDAAGSE HISTORISCHE VOORVALLEN HET GEBEU 'EN HELDER DER 54 De Helderse brood- en banketfabriek STRABO is gesloten. Ontstaan uit de bakkerij "Maison Straatman", de winkel met het fraaie torentje op de hoek Hoofdgracht-Kruisweg, vestigde de bakkerij zich (inmiddels geassocieerd met bak ker Bos; vandaar de naam STRABO) in het gebouw aan de Molengracht, bekend als het naoorlogse Casino. In april van dit jaar werd het monument "Voor hen die vielen", na 71 jaren, verplaatst vanaf het Havenplein naar het plantsoen tussen de Water toren en het vormingscentrum "De Boeg" (voor malige Vakschool voor meisjes). Een inmiddels door een ieder hogelijk gewaardeerde plaats. Onze HHV was uiteraard ook vertegenwoordigd in het werkcomité tot verplaatsing van het monument. Andermaal staat de Helderse vuurtoren in de belangstelling. Langs de gehele toren is een stei ger gebouwd, voorzien van netten en zeilen, om de toren te schilderen. Het silhouet is thans dus danig, dat men op afstand denkt de "Brandaris" op Terschelling te zien, maar dan zit men wel erg uit de koers. De kazerne van de Mijnendienst aan de Bassin gracht (bij ouderen beter bekend als Onderzee - dienstkazeme) is in de afgelopen maanden ge sloopt. De Anthony van Kampen-school en de Wet houder L.F. van Loo-school gaan per 1 augustus 1994 samen. We hopen, dat de namen van die rechtgeaarde jutters daarmee niet zullen verdwij nen. Ondanks alle grote veranderingen in de Helderse binnenstad, zoals bouw Kroonpassage, stukken van de Spoorstraat, Palmplein en Koningsplein, streeft het herenmodemagazijn Herman Nijpels naar het mooiste pand op de hoek Koningstraat- Spoorstraat. Het karakteristieke gebouw met torentje (met klok) zal in elk geval worden behouden. Prinses Juliana bezocht Den Helder op 15 okto ber j.1. om het 75-jarig bestaan van het Marine Sanatorium Fonds, waar zij beschermvrouwe van is, mee te vieren. Smederij Kiljan, in de oorlog uit Oud-Den Helder verdreven en na 1945 gevestigd in de Van Galenstraat, verhuist van deze vertrouwde stek naar de Nijverheidsweg (het industrie terrein) in de Schooten. De Huisduiner kerk was in de verkoop en ieder een hield de adem in. Maar het gebouw werd gekocht door de Helderse Woningstichting, die het in een aparte beheersstichting zal onderbren gen, waarbij wordt bepaald, dat het voor culture le doeleinden mag/moet worden gebruikt. Ook is bij raadsbesluit geregeld, dat er huwelijken kun nen worden gesloten. "Musé-Helder", een voor Sail '93 opgezette expositie over verleden, heden en toekomst van onze stad, moet voorlopig worden ingepakt. Het gebouw op de (oude) Rijkswerf is nodig voor andere zaken. Tenslotte: er zijn plannen bekendgemaakt om voor onze enige, echte Helderse Dijk (mèt hoofdletter), achter de Kanaalweg een buiten dijks project op te zetten. Een pijlerdam met daarop passage-achtige winkels, een casino, hotel en horeca. Met zeer gemengde gevoelens kijken we naar dat stuk "vooruitgang" voor ons Nieuwediep. K rns

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 22