51 Aan het einde van de vertelling werd een raadsel opgegeven. De oplossing mocht je, na zes uur, opgeven. Daarvoor moest je naar het huis van meester Hoek in de Langestraat gaan. Wie het eerst het goede antwoord bracht kreeg een dub beltje, wat in die tijd heel wat was! Zo gebeurde het, dat ik na de vertelling de oplos sing van het raadsel wist en vol spanning de tijd afwachtte om dat te kunnen vertellen. Het opge geven raadsel weet ik niet meer, maar het ant woord was: "de adem". Even voor zessen snelde ik naar de woning van meester Hoek. Na vol doende moed verzameld te hebben, belde ik aan. Meester Hoek verscheen aan de deur: "Zo ventje, kom jij het antwoord van het raadsel geven?", zei hij. Als rasechte "kraai" had ik het antwoord ech ter vertaald in onze volkstaal. Het antwoord is: "de asem", antwoordde ik en wachtte op de bevestiging. Meester Hoek keek bedachtzaam en zei: "Nee, ik kan dit antwoord niet goed reke nen". Teleurgesteld verdween ik weer snel naar huis, antwoord niet goed, geen dubbeltje! Thuisgekomen vroegen mijn ouders hoe het gegaan was. Mistroostig vertelde ik mijn relaas, dat mijn antwoord "de asem" niet goed was. Snel werd mij duidelijk gemaakt, dat het ant woord "de adem" had moeten zijn. Zo vlug ik kon, snelde ik voor de tweede keer naar de woning van meester Hoek. Toen hij opengedaan en mijn antwoord aangehoord had, gaf hij te kennen, dat dit het juiste antwoord was. Gelukkig was er nog geen ander mij voor geweest en kon ik het dubbeltje in ontvangst nemen. Na bedankt te hebben ging ik met een tevreden gevoel naar huis. Nadien heb ik nog vele verhalen beluisterd, tot de oorlog er een eind aan maakte. In de loop der jaren raakte dit voorval in de ver getelheid, totdat ik oog in oog stond met het fraaie portret van meester Hoek. Deze unieke foto, die aan "Levend Verleden" is uitgeleend door mevr. L. Bruul-Himpers, werd genomen tijdens de oprichtingsvergadering van de speeltuinvereniging Oud Den Helder in 1932. Meester Hoek zit in het midden van de tweede rij, onmiddellijk herkenbaar aan zijn weelderige baard. Hij wordt geflankeerd door de heren Lücker aan zijn rechterzijde en de heer Bogaard. K. JELLEMA

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 19