HEIMWEE HERINNERINGEN VOL NOSTALGIE 47 voorzien. In 1954 kreeg Willem opdracht tot het bouwen van een nieuw vissersvaartuig, de HD 14, met een lengte van 16.50 meter en een Kromhout-motor van 100 PK. Dit was het begin van een lange reeks van opdrachten uit binnen- en buitenland, eerst alleen voor de visserij, later ook voor de activiteiten in de off-shore en zelfs voor de Koninklijke Marine. Na het plotselinge overlijden van Willem Visser in 1959 namen zijn zoons Okke en Henk "De Lastdrager" over. Negen jaar later zag hun oom Klaas weinig emplooi meer in het timmerwerk op "De Hoop". Hij besloot zijn bedrijf aan zijn neven over te doen. Sindsdien is alleen nog sprake van de offi ciële naam "Scheepswerf Visser". M.M.J. HOOGENBOSCH Een avond met dia's over Den Helder van vroeger roept bij de aanwezigen altijd nos talgische gevoelens op. De 92-jarige mevrouw H.M.J. Steijn-Snieder is altijd aanwezig wanneer de Helderse Historische Vereniging zo'n bijeenkomst vol herinneringen houdt. In de pauze van de vorige dia-avond vroeg mevrouw Steijn of zij voor de hervatting een gedichtje mocht voordragen. Uiteraard werd dit toegestaan. Toen zij het woord kreeg, sprak mevrouw Steijn een inleidend woordje. Voorafgaande aan haar dichtregels volgt hier die korte inleiding. Toen Nederland bezet was, woonde ons gezin in Soerabaja. Tijdens mijn verblijf in Indië had ik altijd heimwee naar Den Helder. In 1941, toen we onze vakantie in de koelte van de ber gen doorbrachten, werd het verlangen naar mijn geboorteplaats wel heel sterk. Zo ontstond het gedichtje, dat ik nu wil laten horen: Literatuur: 1. Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder, door A. Korff, Haarlem 1958. 2. Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Den Helder, door D. Dekker, Berkhout Co., 1875. 3. 't Vliegend Blaadje, kleine courant voor Den Helder, Nieuwediep en Texel van woensdag 30 mei 1888. 4. 100 Jaar Den Helder en het bestuur van de stad van 1890 tot 1990, door Marinus Vermooten en Wim Kalkman, Van Ketel B.V., Schagen, 1990. 5. Visserijnieuws, 21 juni 1991 pagina 10. Mijn heerlijk frisse Nieuwediep, Omspoeld door schuimend wit M'n eigen zoo bekende grond Waarop ik m'n eerste schreden liep en Mijn geluk daar vond. Hoewel 'k hier in de bergen zit en Voel die zoele wind, Ik mis daarin Die zilte smaak waarin men geur van Zeewier vindt. Oh, Holland's noordelijkst plekje grond Wat is mij dat vertrouwd. Die geur van duinen, strand en dijk! Waar nu mijn hart om rouwt. H.M.J. Steijn-Snieder jt*

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 15