EEN BELANGWEKKEND GENEALOGISCH WERK SCHEEPSWERVEN AAN HET NIEUWEDIEP (5) Ons lid mr. K.F. Walboom te Amstelveen heeft, samen met zijn achterneef J.G. Walboom, de genealogie van zijn familie geboekstaafd. Een exemplaar van dit zeer fraai uitgevoerde boek werk, waarvan 25 genummerde exemplaren werden vervaardigd, is opgenomen in de collec tie van de H.H.V. (zie lijst van schenkingen). En hoewel er een Helderse Genealogische Vereniging is (waarmee we uiteraard veel raak vlakken hebben), is dit boek bij onze vereniging op zijn plaats. Het bevat namelijk, naast de uit gebreide stamboomgegevens, een schat aan his torische gegevens over Den Helder, zoals over de woon- en werkplekken en beroepen van de beschreven personen, maar ook veel verrassen de foto's van onze stad, voor het overgrote deel uit de eigen collectie van de eerstgenoemde auteur. Ook de band met vele andere Helderse families, zoals Buter, van 't Hert, Kwin- kelenberg, Heiligenberg, De Jong en anderen, komt duidelijk (en veelal met foto's) naar voren. Een waardevolle aanwinst voor onze verenigingsbibliotheek. 14/. KALKMAN P.S. Ook andere leden van onze H.H.V. waren produktief. Maarten Bakker: "Herstelplaats voor 's Lands Vloot" Ger van der Burg: "Redders uit de lucht". Scheepswerf Visser Aflevering 4 van "Scheepswerven aan het Nieuwediep", opgenomen in het september nummer (zesde jaargang nr. 1), eindigde met de vermelding dat Jacob Tinkelenberg op 3 juni 1892 afscheid nam als directeur van scheepswerf "De Lastdrager". Hoe ging het verder met dit bedrijf? Allereerst dient te worden vermeld dat Tinkelenberg als direc teur werd opgevolg door de 24-jarige Egbert Jan Bok, een geboren Amsterdammer. Hij onderscheidde zich van zijn voorgangers door naast reparatie-opdrachten ook veel nieuwbouwwerk uit te voeren. Na de bouw van onderlossers en loggers liep op "De Lastdrager" in 1904 de haringlogger "De Goede Verwach ting" van stapel, een bouwopdracht van de Eerste Heldersche Haringreederij. De werf had aanvankelijk ook veel werk voor het Loods wezen, totdat dit bijna geheel uit de regionen van het Nieuwediep verdween. Dat had stellig het afvloeien van werknemers tot gevolg, maar Bok zorgde ervoor dat de werf in een uitsteken de conditie bleef verkeren. ONKREUKBAAR De gebroeders Visser, die het bedrijf in 1928 overnamen, troffen het op alle onderdelen in een uitstekende conditie aan. Zij leerden Egbert Jan Bok kennen als een correcte persoonlijk heid, een faire concurrent met een onkreukbaar karakter. In de loop der jaren vervulde hij talrij ke openbare functies in het Helderse leven. Op 25 juni 1903 nam Bok zitting in de gemeente raad, waarvan hij tot 1931 deel uitmaakte, onder meer als lid van de raadscommissie voor Publieke Werken en de Water- en Gasbedrijven. Hij had zitting in de Provinciale Staten van 45

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 13