42 ben om niet alleen in de gewone behoeften der gemeentehuishouding naar behooren te voorzien, maar bovendien jaarlijks zeer aanzienlijke som men voor buitengewone werken van openbaar nut te besteden". *Den Helder was en is geen officiële stad omdat in de middeleeuwen geen stadsrechten verworven zijn. Helder bestond toen immers nog niet of nauwelijks, Huisduinen was de -bescheiden kem. BEGRAAFPLAATS "Op de begraafplaats van de gemeente Helder is de regelmatige verdeeling der graven, waarmede men in 1858 begonnen was, voortgezet en ten einde gebragt. Door Mr. P. Loopuyt, de eigenaar van de Graaflijkheidsduinen, is een stuk duin- grond ter grootte van 7000 vierk. el voor niet (gratis) aan de gemeente Helder afgestaan om tot vergrooting van de begraafplaats te worden gebe zigd. Voorts heeft de gemeente voor eene som van 3562,90 eenige gronden in den Huisduiner polder aangekocht, ten einde het noodige terrein te verkrijgen om een beteren en korteren weg naar de begraafplaats aan te leggen". GEZONDHEID De algemene gezondheidstoestand in Noord- Holland wordt in 1859 als ongunstig omschre ven. Zeer velen zijn ziek geweest, vooral lij dend aan "tusschenpoozende koortsen" (waar schijnlijk malaria, toen veel voorkomend in Noord-Holland; betreft niet de gevaarlijke tro pische variant, LFvL). KERKELIJKE ZAKEN De groei van het inwonertal van Helder blijkt ook uit het beroepen van een derde predikant door de hervormde gemeente. OPENBARE VEILIGHEID Strandingen "onder den Helder" 1)15 April -de Nederl. kof Petronella, kapt. W. Addens, met wijn van Benicarlo naar Amsterdam 2) 16 oktober -de Engelsche sloep Scotia, kapt. Stephan, met haring van Frasers- borough naar Harburg, Van beide vaartui gen zijn de opvarenden gered. In de loop van 1859 spoelt een lijk uit zee aan; het wordt voor rijksrekening ter aarde besteld. Openbare verlichting bij nacht Het aantal gaslantaarns is met drie vermeerderd en op 146 gebracht; het aantal olielichten is nog 9 aan het eind van het jaar. Gevangenen Het huis van bewaring heeft vijf "gevangenver- trekken"; 95 gevangenen hebben in totaal 444 dagen gezeten. In 1859 zijn aangehouden 48 "burgerlijke personen" en een "nalatige mili- tien". De kantonrechter veroordeelt 26 mannen en 2 vrouwen en gijzelt 2 personen in verband met een boete. "In het collegie van toezigt over het huis van bewaring te Helder is eene vacatu re ontstaan door het overlijden van den Heer Mr. J. van Hengel te Wieringen. Ook deze vacature was bij het einde van het afgeloopen jaar nog niet vervuld". WATERSTAAT De provincie heeft 14.500 besteed aan het bouwen van een woning voor de sluiswachter en twee sluisknechts bij de nieuwe koopvaar dersschutsluis. De oude schutsluis is gesloopt en de daardoor ontstane opening gedicht. Door Mr. P. Loopuyt, de toenmalige eigenaar van de "Graaflijkheidsduinen" iéA

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 10