directeuren droegen het hunne bij aan het Helderse sociale leven. In 1873 had Klaas Lastdrager met de heren Jb. Graat, H. Daarnhouwer, C.J. Blok en D. Dekker zitting in de directie van de Spaarbank die op 8 maart 1843 was opgericht door het Helders Depar tement tot Nut van 't Algemeen. Ter zelfder tijd was Tinkelenberg bestuurslid van de "Volksbi bliotheek" eveneens een instelling van 't Nut. Op 65-jarige leeftijd trok Lastdrager zich uit het bedrijf terug. Hij vertrok naar Haarlem waar hij een maand na zijn echtgenote, Arendina Eckhard, op 18 maart 1897 overleed. Tijdens de vergadering van aandeelhouders der n.v. op 22 april 1876 werd de heer C.J. Verhey in zijn plaats tot directeur-boekhouder benoemd. Tewaterlating Dat "De Lastdrager" ondanks de teruglopende conjunctuur nog voldoende werk had blijkt uit een mededeling in 't Vliegend Blaadje van 30 mei 1888. Op de 26e dier maand, op zaterdag, werd een der in aanbouw zijnde loodsschoeners te water gelaten. Het schouwspel had een menigte belangstellenden op de Binnenhaven tesamen gebracht terwijl op de werf autoriteiten van marine en waterstaat aanwezig waren. Gaarne laten we de journalist hier zelf zijn ver haal vertellen: "Even voor het bepaalde uur, togen de mannen aan het werk om de stutbal ken weg te nemen, waarna het sierlijke vaartuig op de gladde helling alleen stand hield, door een stukje hout van kleine afmeting, op practi- sche wijze bevestigd aan een wigtoestel dat met geringe aanwenzing van kracht kon weggesla gen worden. Alles gereed zijnde, gaf de scheepsbouwer J.T. Tinkelenberg order tot den stoot; een ondenkbaar oogenblik van spanning volgde, hetwelk elk der aanwezigen gevoelde, toen het vaartuig vrij was en zich bewoog. Eén kreet "hij gaat" en met versnelde vaart koos het vaartuig den weg waarvoor het bestemming heeft. Het was een trotsch gezicht, toen het schip het water bereikte, dat van alle kanten opstoof, en zich een weg baande tot dat het ein delijk kalm aan de oppervlakte dreef. De vorm van de schoener werd algemeen geroemd. De heeren Tinkelenberg en Verhey mogen op het verkregen succes zeker trotsch zijn. Wij verne men dat zeer spoedig 't afloopen van den twee den schoener zal bepaald worden". Jubileum (t.k.) Enige jaren later was er een jubileum te vieren dat o.i. iets zegt over de heersende sfeer bij "De Lastdrager". Jacog Visser vierde zijn 50 jarig dienstverband met de werf. Gedurende 22 jaar was hij werkzaam bij Jan en Simon Lastdrager, daarna 4 jaar bij de firma "Lastdrager en Co" en uiteindelijk 24 jaar bij de n.v. onder de heren Tinkelenberg en Verhey. In tegenwoordigheid van alle werknemers werd dit feest op zaterdag 4 april 1891 gevierd. De heer Tinkelenberg sprak de jubilaris toe en bood hem een gemak kelijke stoel en een geschenk in klinkende munt aan om van een welvarende rust te genieten. Na wijziging van de statuten der n.v. bij akte van 13 mei 1892 ten overstaan van notaris Hordijk en opgenomen in de Staatscourant van 30 mei d.a.v. nr 125, vierde de n.v. op 3 juni 1892 haar 25-jarig bestaan. Het werd een feest voor direc tie en personeel waarbij de directie aan de geza- melijke werknemers blijk gaf van haar tevre denheid voor hun inzet. Ter gelegenheid van dit feest werd een groepsfoto gemaakt op het ter rein van de werf. De directieleden met hun tra ditionele bolhoeden vergezeld van twee klein kinderen en daarom heen 65 werknemers, enkele in bezit van een stuk gereedschap. Op de voorgrond een man die in onze dagen zijn arbeidsongeschiktheids-uitkering ongetwijfeld verdiend zou hebben; kromgegroeid van het zware werk bleef hij toch op het bedrijf werk zaam. Op dezelfde derde juni nam Jacob Tinkelenberg op 61-jarige leeftijd afscheid van zijn bedrijf om met zijn echtgenote naar elders te vertrekken en van zijn rust te genieten. Negenentwintig jaren had hij zijn beste krach ten gegeven en ondanks malaise en terugslag de orderportefeuille gevuld weten te houden. (Wordt vervolgd) M.M.J. HOOGENBOSCH

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 31