30 die de veiling stelde op 29 en 30 juni 1863 met de navolgende annonce: "De uitnemend gesitu eerde, druk beklante en in volle werking zijnde scheepstimmerwerf "De Eikenboom", met daarbij behoorende woonhuis, hellingen, loods en en bergplaatsen, gelegen aan de Koop vaarders-binnenhaven te Nieuwediep, gem. Helder, hebbende een oppervlakte van 35 roe den. De daarbij behoorende Gereedschappen, Kielligter, Vlotten, Kaapstaander, Vijzels, Dommekrachten, Jijns, Takels, Blokken als andersints, benevens de aanzienlijke voorraad van diverse Houtwaren". De opbrengst van de veiling bedroeg: voor de werf 25.700,-, voor gereedschappen 14.400,-, Totaal 40.100,-. Vergelijken we deze opbrengst met die van de werf "De Hoop" in 1870 ad 6.500,-, dan zien we de rampzalige invloed van de opening van het Noordzeekanaal voor onze gemeente. Deze vrijwel identieke werf bracht zeven jaar later 33.600,- minder op. Een tekenend tijdsbeeld voor Helder en Nieuwediep. "De Eikenboom" kwam in handen van Klaas Lasdrager Jz. en diens compagnon. De eerste was waarschijnlijk een broer van Simon. De tweede leren we ken nen uit een akte van 6 juli 1864 waarbij de eigendomsrechten van de diverse percelen, grond die bij "De Eikenboom" in gebruik waren, werden vastgesteld. Partijen bij deze overeenkomst waren enerzijds mr. Lambert Jan Bouricius als ontvanger der Registratie en Domeinen te Den Helder en anderzijds Klaas Lastdrager Jz. en Jacobus Theophilus Tinkelen- berg, scheepstimmerlieden alhier. Ook Tinke- lenberg was te Medemblik geboren op 14 maart 1831. Zijn vader, Theophilus Jacobus Tinke- lenberg dreef daar, na zijn in maart 1825 geslo ten huwelijk, een grofsmederij. We mogen aan nemen dat beide families elkaar gekend hebben en dat zij voldoende fiducie hadden in "De Eikenboom" om in de werf te investeren en deze samen te runnen. Verzoek afgewezen Spoedig ondernamen de compagnons een poging tot uitbreiding van het werfterrein maar in februari 1865 werd hun verzoek afgewezen. Reden was "dat de bedoelde Rijksgrond gele gen tusschen de beide havens te Nieuwediep, voor zoo ver daarover niet door het Bestuur van den Waterstaat ten behoeve eener voorgenomen verbreeding der Koopvaardersbinnenhaven aldaar moet worden beschikt, eerlang in het openbaar in percelen verpacht en later, zoo mogelijk, publiek verkocht zal worden". Meer succes hadden zij op een rekest van december 1875, waarbij zij opnieuw aanvoerden "dat zij wegens het beperkte terrein hunner scheepstim merwerf "De Lastdrager" zeer groote behoefte hebben aan eenige uitbreiding daarvan, aan de zuid-oost zijde van het terrein, ten einde bestaande gebouwen eenigszins meer achter waarts te kunnen plaatsen, dat daartoe gedeelte lijk gelegenheid bestaat door verlegging van het voetpad gaande van het oude ankerpark naar het voormalige jaagpad"Dat dit voet pad behoort tot de niet bij Rijksgebouwen behoorende gronden liggende tusschen de bermsloot van der dijk der Zeehaven Het Nieuwediep en de weg langs de werf "De Hoop", langs de Koopvaardersbinnenhaven, langs de werf "De Lastdrager" en langs het oude Ankerpark, kadastraal bekend als sectie C nr 4034 (bergplaats) en nr 4035 (weiland). "Alzo een uitgebreide omschrijving van het pad waarlangs wij in vroeger jaren onze weg zoch ten naar het zwembad in de Binnenhaven om onze eerste zwemlessen op te doen. Dikwijls was de weg langs de beide werven interessanter dan het uiteindelijke doel! "De Lastdrager" Uit het rekest maken we op dat de "firma Lastdrager en Co" inmiddels was omgezet in een naamloze vennootsachap "De Lastdrager". Hierdoor verdween de naam "De Eikenboom" uit het gezichtsveld en zou de naam Lastdrager gedurend8 vele jaren de herinnering aan een nij vere en sympathieke familie levendig houden. Directeuren der n.v. waren Klaas Lastdrager en Jacob Tinkelenberg. Blijkbaar heeft de firma behoefte gehad aan meer bedrijfskapitaal en om een beroep op de kapitaalsmarkt te doen een andere ondernemingsvorm gekozen. Beide

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 30