SCHEEPSWERVEN AAN HET NIEUWEDIEP (4) 27 Werf 'De Eikenboom' - "de Lastdrager" Toen keizer Napoleon in oktober 1811 een bezoek bracht aan de fortificatiën en aan de havenfaciliteiten van Den Helder, werd zijn aandacht getrokken door het havengedeelte, waar de werven lagen van Korff en Van Westerholt. Op last van de keizer moesten deze complexen worden onteigend (zie hier over ook pag. 53 in "Levend Verleden", vijf de jaargang nr. 2). Zowel baron Van Wester holt als Andries Korff verlangde compensatie voor deze onteigening. Ondanks een financië le schadeloosstelling wilde Korff zijn bedrijf nog enige tijd voortzetten. Aangenomen mag worden dat de inspecteur der Domeinen zich hier tegenover welwillend heeft opgesteld. Blijkens een akte van 11 april 1832 lag hier toen een werf. Op de vermelde datum gingen de genoemde inspecteur, Willem Karei van Gennep en de Helderse "commissionaris- sen" Hooglant en Van Herwerden voor onbe paalde tijd een overeenkomst aan waaruit blijkt dat "nagenoeg tegen de berastering van het Maritiem Etablissement Willemsoord zuidzijde" een stuk grond was gelegen dat bestemd was om "te worden gebezigd tot eene scheepstimmer werf en nimmer tot eenig ander bedrijf of nering van wat aard ook zal mogen dienen". Het per ceel mocht zonodig worden omringd door een rasterwerk of omheining en mocht geen andere uitgang hebben "dan aan den kant van het Noord-Hollands kanaal en geen sints aan den kant der haven van het Nieuwediep". Noch geheel noch gedeeltelijk zou het perceel mogen worden verhuurd anders dan onder expresse voorwaarden van geen ander bedrijf dan dat van scheepstimmerman te mogen uitoefenen. De werf besloeg een oppervlakte ter lengte van 85 ellen en ter gemiddelde breedte van 22 ellen, terwijl de jaarlijkse huur 25,- bedroeg; jaar lijks uiterlijk op den laatsten december te vol doen "in contant geit en geenzins papieren". Het voltallig personeel van Scheepswerf "de Lastdrager"

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 27