MEID-HUISHOUDSTER. Er wordt gevraagd een Meid-Huishoudster uit den boerenstand, liefst tusschen de 25 en 35 jaar oud, van zedelijk gedrag, om met primo Juli a. s. in dienst te treden bij H. BLANKMAN, te Koegras. - 26 ning, betonning en landmerken accuraat is, maar waarop de vorm van de eilanden, Noord- Holland en de Zuiderzee sterk vertekend is. In de loop van de zomer 1539 richtte keizer Karei zijn aandacht op andere doelen dan een invasie in Engeland. Hij wantrouwde koning Frans en en vond de Turken en Lutheranen "urgenter doelen voor zijn godsvruchtige gramschap". Ook koning Frans bekoelde van zijn krijgslust toen hij de invasiekosten berekende. Tegen het eind van 1539 kon Anna van Kleef via Calais de overtocht maken. Hendrik spoed de zich naar Rochester ten oosten van Londen om haar met nieuwjaarsgeschenken te ontvan gen. Toen hij een glimp van haar had opgevan gen, liet hij een ander de geschenken aanbieden: "Ik mag haar niet". Cromwell kreeg het verwijt dat ze "helemaal niet zo mooi was als van haar verteld werd" en "als ik tevoren zoveel had geweten als ik nu weet, zou zij niet in mijn rijk zijn gekomen". Cromwell voerde aan dat de onmiddellijke invasiedreiging wel voorbij was, maar het geïsoleerde Engeland zich niet kon veroorloven de Duitse bondgenoten te beledi gen. Dus werd het huwelijk gesloten, maar "als het niet was om de wereld en mijn rijk genoeg doening te geven, zou ik voor niets ter wereld doen wat ik op deze dag moet doen". "Tot in zijn ziel getroffen" liet hij Anna in de huwelijks nacht "zo maagdelijk achter als hij haar had aangetroffen". Binnen zes maanden begonnen de voorbereidingen voor de scheiding. Hoewel haar broer wilde dat ze naar Kleef terug keerde, bleef Anna tot haar dood in 1557 wonen op de landgoederen, die Hendrik haar had geschonken en werd als vorstin in Westminster Abbey begraven. Thomas Cromwell werd geëxecuteerd. Het Europese politieke spel en de relatie Hendrik VIII - Anna van Kleef blijken debet te zijn geweest aan de vroege beschrijving en kartering van het Marsdiep. H. SCHOORL Literatuur: Lacey, Robert, The Life and Times of Henry VIII; Ned. vert.: Hendrik VIII, Bussum 1973, hfdst.6, (De Koning in zijn luis ter, 1532-6), hfdst.7, (Engeland geïsoleerd, 1536-9), pp 125-217. Platt, Colin, Medieval Engeland, A Social History and Archaeology from the conquest to 1600, hfd. 7, Reorientation under the Tudors, pp 205-250 (kloosters, forten, kastelen), Londen 1978. Robison, A.H.W., Marine Cartography in Britain, a history of the Sea Chart to 1855, Leichester 1962; hfdst. I, The Early Manuscript Charts of the Sixteenth Century, pp 21-22 bij zonderheden over de positie van John Aborough in dienst van Hendrik VIII. Ruddock, Alwyn, The earliest original English seaman's rutter and pilot's chart, in: The Joumal of the Institute of Navigation, Vol. 14, no.4, pp 409-431, pis. I - II, London 1961. Schoorl, H. Zeshonderd jaar water en land, Groningen 1973, hfdst.II; Het Marsdiep, pp 65-68.

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 26