24 elkaar in wisselende bondgenootschappen. Hendrik VIII, wiens eerste vrouw Catharina van Arragon hem een dochter Mary had geschon ken, brak met Rome omdat de paus weigerde zijn huwelijk te ontbinden. Hij naastte alle Engelse kloostergoederen. Met zijn tweede vrouw Anna Boleyn kreeg hij opnieuw een dochter, Elisabeth. Anna Boleyn eindigde haar leven op het schavot. Zijn derde vrouw Jane Seymour schonk hem tenslotte de lang gewens te manlijke erfgenaam Edward, maar Jane over leed kort na diens geboorte in oktober 1537. Hofschilder Holbein Aan Europese hoven liet Hendrik zoeken naar Koningin-kandidaten en zijn hofschilder Hans Holbein de Jonge reisde de hoven af om de dames te portretteren. In 1539 vonden Frans I en Karei V elkaar in hun afschuw van Hendriks aanvallen op de Moederkerk en de confiscaties van de Engelse kloosters, en bereidden met een verdrag van wederzijds overleg een oorlog tegen Engeland voor. In Engeland greep inva siepaniek om zich heen. In allerijl werden defensiewerken langs de kust gebouwd, o.a. een vijftal blokhuizen aan de Thames. Dover en het Engelse bruggehoofd Calais aan de overzij de werden versterkt. Een vlootbouwprogram werd ontwikkeld. Binnenlandse opponenten liet Hendrik liquideren. De pogingen om een huwe lijkspartner aan Franse of Italiaanse hoven te vinden, waren van de baan. Toen Frans I en Karei V kennelijk bezig waren legers te monsteren voor de gevreesde invasie, stelde Hendriks kanselier Thomas Cromwell in januari 1539 voor een dochter uit het regerend huis van Kleef aan de Nederrijn te benaderen. De hertog van Kleef behoorde tot het verbond van Lutherse vorsten, de Smalkaldische Liga, die tegen Karei V oppositie voerde. Cromwell zag in een huwelijk met een van de Kleefse dochters Anna of Amelia, een politieke zet tegen Karei V. Hij prees de overgelijkelijke schoonheid van prinses Anna, "zowel wat haar gezicht als wat haar hele lichaam betreft". De Engelse gezant kreeg opdracht beide zusters grondig te bekijken; hij was ontdaan over de "vreselijke kleding en het voorkomen" van de zusters, maar zijn verslag bereikte niet de koning. Holbein kreeg in juli 1539 opdracht naar Kleef te reizen en kwam in augustus met portretten van de zusters terug. Op grond van het over- geflatteerde Holbeinse portret viel de koninklij ke keus op Anna. Zij zou de nieuwe koningin van Engeland worden. Reisroute Gezien de politieke situatie leek het na terug keer van Holbein geraden te onderzoeken of er een andere reisroute dan door de landen van Karei en Frans naar Calais mogelijk zou zijn. Daartoe zond het Engelse hof een ervaren zee man, Richard Couche, en een kenner van de Lage Landen, John Aborough, die reeds eerder geheime missies in de Nederlanden had vol bracht en zich ook bij de bouw van de Engelse kustverdedigingswerken verdienstelijk had gemaakt, naar de overkant van de Noordzee. Zij moesten onderzoeken of Anna via Harder wijk in het land van Hertog van Gelre, de Zuiderzee en het Marsdiep naar Engeland ver voerd kon worden. Couch zeilde naar het Marsdiep en Aborough gaf in zijn verslag in vroeg zestiende eeuws Engels daarvan de vol gende beschrijving: by sothe the Tassyell, haljf a myell and mor ys the northeyend of Holland, wyche ys callyed Howsse Down; by tuxt thys powntt and the yellond of the Tassyell cimyth yn owt allschypps that com from by sothe or from by west and a sebord thys powntt and the yellond ys the Haagges,wyche ar gryt dangeres and bankes of sand strycheng yn to the see to the westward VI or VII miell; ther ys III channyl- les: the on comyth yn by the yellond syedand the other a bord Holland syed. The Illth cha- nell yentteiyth by tuxt the sother Haagges and the norther, wyche ys chyeff chanell for gryett schypps to com yn and owtt, wyche ys callyed the Spanardes Chanyellfor knolyge of thys Spanys Chanell ther standythe a pon the nort hemos t powntt of Holland callyed Howsdown II bycons, the on standythe fast a

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 24