20 HELDERSE JAREN 1851-1875 door dr. L.F. van Loo Aflevering 8 1857 Bevolking Ook dit jaar zet de bevolkingsgroei weer door: het 'wettige' inwonertal stijgt van 13.275 naar 13.734. Dat is wederom het gevolg van zowel een geboorten- als een vestigingsoverschot. Het feitelijke inwonertal is op 31 december 1858: 14.599, waaronder 995 militairen (668 van de zeemacht). Alkmaar telt op dat moment 10.515 inwoners, Den Helder loopt dus duidelijk uit. In dit jaar is er zowaar een officiële echtschei ding. Heel uitzonderlijk. Maar de mensen wer den toen minder oud en een huwelijk duurde dus aanmerkelijk minder lang dan thans. En dan was er natuurlijk de verlating -een van beide partners vertrok, zonder dat het huwelijk officieel ontbonden was. Landverhuizers Jan Sevenhuyzen, (32 jr.) voerman van beroep en mingegoed (niet echt arm. maar zeker niet welva rend) vertrekt naar Kaap de Goede Hoop in Zuid- Afrika "om een beter bestaan te zoeken". Provinciebestuur Voor het kiesdistrict Den Helder ontstaat een vacature in de Provinciale Staten wegens het overlijden van J. Schoon. In zijn plaats wordt de burgemeester, mr K.J.C. Stakman Bosse, geko zen. In de vergadering van 4 juni 1858 "neemt hij zitting". Het provinciebestuur geeft een toela ge van 500,- aan de "stoombootrederij Texel, dienst doende tusschen Texel en het Nieuwe Diep". De adjunct-opzichter van de provinciale waterstaat in het arrondissement Nieuwe Diep krijgt een salarisverhoging van 100,- per jaar. Gemeentebestuur J. Schoon was ook al lid van de Helderse gemeenteraad. Van de 572 kiesgerechtigde bur gers doen er 163 mee aan de eerste en 164 aan de herstemming. Uiteindelijk wordt B.R. de Breuk gekozen. Op 9 februari neemt de raad een nieuwe gemeenteverordening aan: "op het beheer en het behandelen der brandbluschmiddelen". Begraafplaats Op een deel der oude begraafplaats (is) een proef genomen tot verbetering van het aanzien en de verdeeling der begraafplaatsen; welke proef aan de verwachting voldaan heeft, zoodat het voorne men bestaat die verbetering voort te zetten. Ook is men bedacht op de vergrooting der begraaf plaats door aankoop van aangrenzende gronden". Gemeentefinancien Op een totaal bedrag aan inkomsten van bijna 96.000 gulden was het batig saldo ruim 27.500,- De gewone uitgaven belopen 86.000,-, de buitengewone 37.500,- Gezondheid Helder is dit jaar een relatief gunstige uitzonde ring in Noord-Holland. Elders liet de gezond heidstoestand veel te wensen over, getuige het "hooge cijfer der sterfte" als gevolg van epidemi sche ziekten -vooral "tusschenpoozende koortsen, die reeds in de laatste maanden van 1857 zoo bui tengewoon menigvuldig" voorkwamen. Vooral onder de armen leidt dat bij velen tot "borstlijden en waterzucht en eene steeds toenemende uitput ting, welke niet zelden met den dood geëindigd is", vooral te Haarlem (meer sedert de droogma king van de Haarlemmermeer) en te Amsterdam. Kerkelijke zaken De bouw van een nieuwe pastorie voor de Doopsgezinde gemeente is aanbesteed voor 7.390,- "waarvoor vanwege de provincie een subsidie van 1000,- wordt verleend". Aantal inwoners rond 15.000 Bestuurder J. Schoon overleden Begraafplaats uitgebreid Nieuwe Pastorie Doopsgezinden Geplunderde schoener gestrand Marine-droogdok aanbesteed

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 20