J. VAN MUIDEN, 10 meter!! Daarna moest de Huisduinerzeedijk worden verhoogd en naar het zuiden verlengd. In het westen wordt het gebied nu begrensd door de Grafelijkheidsweg, omstreeks 1970 aangelegd als werkweg van Rijkswaterstaat. Over een deel van deze dijk is, oa op aandringen van de Milieuwerkgroep Den Helder, zand aan gebracht en helm geplant. Het ziet er nu heel natuurlijk uit, maar er ligt een asfaltdijk onder. In 1965 is aan weerszijden van de Streepjesberg een tweede waterkering aangelegd met zand uit het gebied zelf. Deze zanddijken bestaan nog steeds maar zijn niet meer nodig. Vegetatie Stuifmeelkorrels uit het oude veen op het strand zijn door de Rijks Geologische Dienst onder zocht (De Jong, 1993). Hoewel het moeilijk is uit een enkel monster conclusies te trekken kan het terrein van toen worden omschreven als een boomloos, moerassig landschap, waarin kruip wilg de voornaamste opgaande struik was. Verder veel biezen en zeggen, nogal wat dop hei, orchideeën en weinig landbouw in de buurt. Omstreeks 1900 is de plantengroei in heel Den Helder door Hoek en Redeke geïn ventariseerd; in een paar honderd jaar lijkt er weinig veranderd. Daarna des te meer, zoals blijkt uit het vergelijkend onderzoek door Schendelaar (1986). Met name de Grafelijk heidsduinen waren in 1900 nog rijk aan zeldza me planten. Vochtige plekken achter de schiet banen en ten zuiden van de Harmsloot wemel den van vele soorten orchideeën. Sloten aan de duinvoet waren ook rijk aan bij zondere planten. Hoe een natuurlijk beheer kan zorgen voor terugkeer van deze rijkdom valt buiten het bestek van dit artikel, zie b.v. de beheersplannen door Van 't Hoff en Van Oeffeit (1986). De sloot langs de Bremstraat is nog steeds bijzonder en het Refugium, beheerd door de Werkgroep Vrijwillig Landschapsbeheer wordt ook steeds bijzonderder. Voor het schrijven van dit artikel ben ik dank verschuldigd aan de Heer J.K. Schendelaar; aan de Heer Oppenhuizen van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier die mij wegwijs maakte in de archieven van de (voormalige) Dienstkring Noordzeekust van Rijkswaterstaat en aan de Heer Libosan van het Gemeentelijk Kadaster, die mij attent maakte op de luchtfoto's. De Heer H. Hobbelink ver zorgde de terreinkaart. Literatuur Julie Hoek en H.C. Redeke (1900), Flora van Helder J. Westenberg (1961). Oude kaarten en de geschiedenis van het voormalige eiland Huisduinen. Verh. KNAW, Amsterdam H. Schoorl (1969). Isaac Lemaire, koopman en bedijker. 224 pp H. Schoorl (1973). 600 jaar water en land. 534 pp, Wolters J.K. Schendelaar (1986). Wilde planten van Den Helder in 1900 en in 1985. Uitgave Gemeentebestuur Den Helder T.W.M. Bakker en C. ten Haaf (1986) Pompen en verzuipen; wateroverlast rond de Helderse duinen. Rapport Adviesbureau Bakker en Ten Haaf, Alkmaar E. van 't Hoff en P.A. van Oeffeit (1986). De vegetatie van de Grafelijkheidsduinen te Den Helder in relatie tot enkele milieufactoren. Intern Rapport nr 200, sectie Bijzondere Plantkunde, Universiteit van Amsterdam J. de Jong (1993). Binnenhaven No. 10 19 Vierkante Kamerkachels van af f 8. Kolenbakken van af 60 Ct. Tangen 30 Poken 14

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 19