gingscapaciteit gering. In 1924 en 1955 zijn leidingen gelegd, waardoor van de PWN afkomstig water werd betrokken. Na 1955 werd nog 1000 m3 per dag gewonnen, maar in 1977 werd de waterproductie geheel gestaakt. Bakker en Ten Haaf (1986) laten zien dat tus sen 1900 en 1980 de grondwaterstand met ongeveer 3m is gedaald, waarvan 2m aan de waterwinning moet worden toegeschreven. Daarna is de grondwaterstand weer gestegen. Af en toe wordt nu tot 10 m3 per dag gepompt om wateroverlast in aangrenzende gebieden te bestrijden. Een nieuw evenwicht heeft zich nog niet ingesteld; een wisselende stand van het grondwater hoort bij een natuurlijk duinterrein. Militair Gebruik Het fort Kijkduin is in 1812 in opdracht van Napoleon aangelegd; in 1881 worden de Grafelijkheidsduinen militair terrein; vooral tusen 1916 en 1939 zijn bunkers gebouwd als onderdeel van de stelling "Helsdiep", waartoe ook een waarnemingspost op de Streepjesberg behoorde. Voor de oorlog waren er schietbanen loodrecht op de kust. Bij enkele kogelvangers, duidelijk herkenbaar aan verschil in vegetatie met de duinen, zal wel lood in de grond zitten. Na de oorlog is er een startbaan voor een onbemand vliegtuig aangelegd waarvan recent het asfalt weer verwijderd is. Kustverdediging Al heel lang slaan de duinen geleidelijk af, gemiddeld wordt de duinvoet één tot een halve meter per jaar landinwaarts verplaatst. Daarbij komt dan nog de afslag door bijzondere omstandigheden. Nadat in 1932 de Afsluitdijk gesloten was, nam de stroomsnelheid in het Marsdiep toe en verdween in een paar jaar het strand van Huisduinen en tientallen meters duin ten zuiden daarvan. Tijdens de zware storm vloed van 1953 was de duinafslag gemiddeld 18 Oude veenlagen op het strand

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 18