Het ontstaan van de Grafelijkheidsduinen 15 Groot Noordhollands Kanaal, ongeveer in dezelfde tijd dat de rijkswerf Willemsoord in gebruik genomen werd, is de handelsfunctie van het Nieuwediep tot de totstandkoming van het Noordzeekanaal (1876) groot geweest. In de laatste hoofdstukken van het boek wordt vooral aandacht besteed aan de werkzaamhe den op het Nieuwe Werk en de bouwperikelen van Willemsoord. Daarbij is in het hoofdstuk "Mens en techniek" de herkomst en huisvesting van de ambachtslie den beschreven. Hoewel het boek in de eerste plaats bestemd is voor de "wervianen" en er daarom veel aandacht is besteed aan de tech niek, hoop ik persoonlijk, dat in een volgend In 1992 heeft de stichting Noordhollands Landschap het beheer over de Grafelijkheids duinen gekregen. Door middel van excursies zal het gebied daardoor beter toegankelijk worden. Enige kennis over de historie, het vroegere gebruik en de sporen die dat heeft achtergelaten is daarbij waardevol. Historie Vóór ongeveer 1100 maakten de Grafelijk heidsduinen deel uit van het uitgestrekte veen achter een duin wal. Onder het gebied zit name lijk haast overal op 5-6 m -NAP, d.w.z. 8-10 m onder het oppervlak een veenlaag, afgedekt door kleilaagjes. Na 1170 brak de zee op ver schillende plaatsen door de duinwal, waarbij het veen afstierf en bedekt werd met klei: het werd een slikkig wad. Nog later, toen de zeega ten groter werden, kwam er ook zand overheen en werd het gebied een zandig wad. Van de dui nen bleven een paar eilanden over: Huisduinen; deel, waarin de geschiedenis van de rijkswerf Willemsoord (1822-1993) beschreven zal wor den, het accent wat meer op de mens zal komen te liggen. Dat doet aan mijn respect voor dit boek niets af, doch geeft slechts aan waar mijn voorkeur naar uitgaat. Maarten Bakker heeft een interes sant boek geschreven, dat door uitgeverij "De Bataafsche Leeuw" voortreffelijk is uitgegeven. Het boek telt 168 pagina's en de prijs bedraagt 55.- We zien met belangstelling uit naar het volgende deel en wensen hem bij de samenstel ling ervan veel sterkte! J.T. BREMER ten zuiden daarvan een klein eilandje de "Ooghduinen" en nog verder naar het zuiden Callantsoog. De reconstructies van Westenberg (1961) en van Schoorl (1973) laten zien dat omstreeks 1300 het toenmalige Huisduinen en de Ooghduinen geheel buiten de huidige kust lijn lagen. Alle tegenwoordige Grafelijkheids duinen zijn dus daarna opgestoven met zand van de vroegere duinwal. Ten oosten van het oude Huisduinen en het oude Callantsoog waren na 1400, door dijken beschermde kwelders als weide en voor land bouw in gebruik. Het oude Huisduinen ver dween in de zee, maar een deel van het zand verplaatste zich landinwaarts. Omstreeks 1500 was het zand al zover gestoven dat er een nieuw Huisduinen, 2 km Oost-Zuid-Oostelijk van het oude kon worden gesticht. Ook de Ooghduinen waren naar het oosten verplaatst. Ertussenin lag een oude stroomgeul, "het Gat". Dit is tussen 1500 en 1550 aan de zeezijde dichtgestoven en in 1600 aan de landzijde Door A.J. van B enne kom Werkgroep Vrijwillig Landschapsbeheer, Den Helder

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 15