13 Geen bezorging meer In de jaren vijftig kwam een nieuwe verkoop methode van het brood naar voren. Zijlstra in de Spoorstraat ging brood verkopen en "De Eendracht" leverde een assortiment aan. Dit idee werd overgenomen door andere kruide niers. Simon de Wit opende in de Spoorstraat een supermarkt en betrok ook het brood van "De Eendracht". Deze wijze van broodverkoop beviel beter dan het venten langs de deur. Jongeren wilden niet meer met bakfietsen de straat op en zij toonden ook geen belangstelling voor de broodverkoop. Oudere marinemannen ontvingen een beter pensioen en hadden geen belangstelling meer om er een wijk bij te doen. En men bleef verschoond van de pof-klanten. Nu ging het brood in één keer de deur uit. Albert Heijn opende een supermarkt op de Marsdiepstraat en later een tweede op het plein voor het station, midden in de stad. Investeringen In 1961 maakten de met kolen gestookte ovens plaats voor de gasovens. Een hele verbetering voor het personeel, omdat er geen kolen meer getremd en ovens gestookt moesten worden. Door de grotere produktie in de jaren zestig waren nieuwe investeringen mogelijk, zoals nieuwe en snellere machines voor brood snij den en inpakken. Het hele leven werd haastiger. Het brood moest om acht uur 's morgens in de winkel liggen, terwijl vroeger niet vóór tien uur gevent mocht worden! De vergadering van 8 mei 1967 werd een spannende vergadering. Commissaris B.F. Verfaille, een oud-commissa ris van politie te Batavia, sprong in de bres voor de directeur tegen zijn zwager J. Bijlsma, oud redacteur van de Helderse Courant, en eiste meer vrijheid van handelen voor de directeur. "Als we ons moeten houden aan de statuten van 1904, dan kunnen we de hele bakkerij wel slui ten". De statuten waren ouderwets en niet meer hanteerbaar. Ook de vergadering van 25 mei 1969 ging niet in stilte voorbij. Er werden fusieplannen met de firma Bruinsma bespro ken, waar de directeur een groot voordeel in zag. Commissaris Verfaille zag het allemaal minder positief in. Het einde van het verhaal was dat verschillende aandeelhouders hun aan delen wilden verkopen, en zij vroegen 200%. Tegen de verwachting in kocht de directeur alle aandelen op en sloot de vergadering. Naar industrieterrein Nu de directeur alle aandelen in handen had, kon hij de bakkerij sturen naar het plan dat hij in zijn hoofd had, n.1. samen met een andere bak kerij een grote broodbakkerij opzetten. Personeelsproblemen en de concurrentie speel den ook een rol. Bovendien moest de bestaande "Eendracht" in zijn geheel gesloopt worden, om plaats te maken voor een nieuw te bouwen stadswijk, die gepland was tussen de Graven straat en de Parallelweg. Met een ander bedrijf samengaan zou een aantal problemen oplossen. Bakkerij Bruinsma (in de Reigerstraat) was een goede partner. Ook zij wilde uitbreiden, maar zaten vast door de omliggende huizen. Er waren parkeerproblemen bij de aan- en afvoer van grondstoffen en het geproduceerde product, en ze veroorzaakte voor de buurt geluidsoverlast. Op 14 oktober 1971 werd de N.V. De Eendracht omgezet in een B.V. onder leiding van de accountant R. Kousbroek. Hiermee werd de eer ste stap gezet in de realisatie van de fusie tussen de bakkerijen "De Eendracht" en Bruinsma. De gemeente kocht het pand van "De Eendracht" wegens de geplande verbouwing en doorbraak van de binnenstad. De gefuseerde bakkerijen verhuisden naar het industrie-terrein, in een grote moderne fabriek, met veel grond voor eventuele uitbreiding. Voor de bouw van de nieuwe fabriek werd op 27 juli 1973 de eerste spade in de gond gezet door J. Bruinsma, vader van de twee firmanten Bruinsma, en de eerste steen werd gelegd op 18 oktober 1973 door J.W.A. Hoogenbosch, jongste zoon van de directeur van "De Eendracht". Met deze fusie kwam een einde aan "De Eendracht", de bakke rij van vier generaties Hoogenbosch, die altijd met zorg het brood hebben gebakken voor de Helderse bevolking. C.J.G. HOOGENBOSCH

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 13