12 april '45 kwam in mei de capitulatie en de bevrijding van Nederland. Met het oude perso neel wilde men in "De Eendracht" weer zo snel mogelijk aan de slag. Meer machines Fort Erfprins werd opvangcentrum voor NSB'ers en geestverwanten, en ook de marine kwam terug, zodat de bakkerij werk genoeg had en machines te weinig. In de week van 8 - 14 juli ging het loon voor het personeel met 15% om hoog en de broodprijs met 2 ct. Tot in 1946 bleef de voedselvoorziening slecht lopen, en het bon nenstelsel gehandhaafd. De vraag naar ontbijt koek en beschuit was groot, maar de toewijzin gen klein. In 1948 werd de distributie afgeschaft, maar het brood werd er niet beter op, aangezien de percentages roggebloem en aardappelmeel in het broodmeel werden verhoogd, hetgeen klef en laag brood opleverde. In 1947 kreeg"De Eendracht" toestemming om de achermuur te verstevigen, door achter de bestaande muur een nieuwe te plaatsen, gezet op betonnen palen tot op de vaste grond. Aannemer was T. van der Wouw. Daar de nieuwe muur een meter meer ruimte gaf achter de bestaande oude ovens werd in 1948 besloten een nieuwe oven te plaatsen met achterstookruimte. Wegens de grotere pro- duktie werd het handwerk vervangen door machines. Vóór de oorlog werd een deeg met de hand afgestoken, met de weegschaal gewogen, met de hand tot een bal gevormd, met een kleed- afgedekt, en na een rijstijd met de hand opge maakt en in de pan gelegd. Vijf of zes mensen waren daarvoor nodig. Nu verschenen er een afweegmachine, een opbolmachine, een automa tische rijskast en een deegopmaakmachine. Alles perfect werkend en in hetzelfde tempo. Bovendien was het arbeidsbesparend en dit was wel nodig vanwege de buitenstadse bakkerijen die probeerden in Den Helder binnen te dringen. Vernieuwingen In 1949 meldde de directeur dat het dak ver nieuwd moest worden, doordat het in de oorlog veel geleden had van oorlogshandelingen, en tevens werd de tegelvloer vernieuwd. Deze lag erin vanaf de oprichting en begon te verzanden. Door de stijging van de meelprijs ging ook de broodprijs weer omhoog. De lonen werden tweemaal met 5% verhoogd en de aanslagen voor ziekten en ongevallen en kinderbijslag gin gen omhoog, maar mochten niet in de broodprijs worden doorberekend. Wellicht dat de regering hiermee een poging deed tot socialisatie van de bedrijven. De kleine bedrijven zouden verdwij nen, en alleen de grote zouden zich kunnen handhaven. In het najaar van 1950 werd van de één op de andere dag de broodleverantie door de Marine opgezegd, zonder enige reden. Men was juist altijd vol lof over kwaliteit en aflevering. Later bleek een andere bakker in de stad de Marine brood aan te bieden voor een prijs die één cent lager lag. Deze bakker ging dan ook failliet! "De Eendracht" bleef wel leveren aan het L.U.A. schietkamp. Met de uitbreiding van de stad ontstond ook een andere manier van hui zenbouw, namelijk de etagebouw. De etagewo ningen van drie- of meer hoog vroegen veel tijd van de venters om te bedienen en bleken uitein delijk ook niet meer rendabel. In 1953 werden de kolenprijzen verhoogd en ging "De Een dracht" over op briketten. Dit materiaal was ook beter voor de heetwaterpijpen van de oven. Een zachter vuur dan een kolenvuur, vooral voor de waterpijpen in de vuurmond. Met de herkregen leveranties aan de Marine liep het niet goed. Met de meest scherpe prijzen dong de Marine steeds weer een V2 ct af. Toen zij bepaalde dat de leve rantie over drie bakkerijen verdeeld zou worden, bedankte "De Eendracht" verder voor de eer. De gemeente maakte plannen voor de doorbraak van de Keizerstraat, en daarvoor zou "De Eendracht" een stuk van de pakhuizen en de garage moeten afstaan. In 1954 werd het vijftig jarig bestaan gevierd in "Bellevue" met als hoogtepunt het verlenen van de zilveren Oranje Nassau-medaille aan de heer S. de Vries, die vanaf 1904 in "De Eendracht" werkzaam was geweest. In de vergadering van 6 mei 1958 trad de directeur Th.J. Hoogenbosch af wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij werd opgevolgd door zijn zoon CJ.G. Hoogen bosch.

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 12