dering konden komen. Maar aangezien zij geen bakkers waren ontbrak de deskundige inbreng, en werd de vergadering een gezellig dagje Den Helder! In 1935 gingen de grondstoffen van Italiaanse afkomst in prijs omhoog vanwege de oorlog van Italië. Bovendien deden kranten- en reclame-artikelen over "zelf broodbakken" de bakkerij over het algemeen schade. In september 1936 werd een broodprijs vastgesteld, terwijl door de devaluatie de prijzen stegen. Door vol doende inkoop kon zonder verliezen gewerkt worden, en door medewerking van de burge meester konden water- en melkbrood toch 1 ct worden verhoogd. In 1938 daalden de marktprij zen voor tarwe met 50%, doch de regering ging tot vier keer toe over tot heffingsverhogingen om de prijzen in de hand te houden. Weer oorlog In 1939 brak de oorlog uit met alle problemen van dien: aanvoer van bakkerijbenodigheden werd moeilijk, inkoop van krenten en rozijnen werd onzeker omdat de aanvoer niet kon worden gegarandeerd, personeel moest onder de wape nen, meelprijzen stegen, import van Amerikaans bloem verliep moeizaam. De broodprijzen wer den vastgesteld op 14 ct voor waterbrood en 16 ct voor melkbrood. Er leek een rustige periode aan te breken, maar op 10 mei vielen de Duitsers ons land binnen. Op de avond van 14 mei vond een bombardement op Den Helder plaats, zodat die nacht door de bakkers niet gebakken werd. Op 24 juni kreeg Den Helder zijn zwaarste bom bardement en veel bewoners vertrokken naar elders. Door de burgenmeester, en aan de hand van artikel 15 van de distibutiewet van 1939, werd "De Eendracht" aangewezen om behoorlij ke broodvoorziening te handhaven, en hij stelde de minimumprijs op 17 ct. Direct na het bombar dement had "De Eendracht" acht bakkers waar aan zij brood leverden tegen een korting van 3 ct. Na verloop van tijd kwam een aantal inwo ners weer terug in Den Helder, maar na nieuwe bombardementen in augustus en oktober ver trokken zij definitief. Daardoor was het noodza kelijk, broodwijken samen te voegen, want som mige wijken bestonden uit niet meer dan 6 a 7 klanten. Van de 30.000 inwoners waren er in 1941 's avonds nog maar 10.000 in Den Helder. Duizenden trokken, per fiets of trein, naar de omliggende gemeenten. Voor het bedrijf waren er in deze oorlogsjaren moeilijkheden te over: haast geen doorwijzingen meer, het kleinbrood werd door de bezetter verboden, en "11 septem ber 1944 werden verschillende bakkerijen bij ons binnengebracht ter besparing van kolen", meldde de directeur. "De Eendracht" kreeg zes collega's op zijn dak: Post, Wieren, Janzen, Bruin, Rijkers en Slikker. Brandstof verschafte de gemeente door toewijzing van bomen. De helft van de bakkers bakte, de anderen moesten bomen hakken en klein zagen voor de oven. De directeur moest al zijn personeel (9 man) vrijwa ren van oproeping voor hand- en spandiensten voor de Duitsers, zoals bewakingsdienst en graafwerk. De bezetter nam het rijdend materiaal in beslag. Filiaal Langestraat werd door de bezetter gesloopt, en de oude Helder werd met de grond gelijk gemaakt. Jubileum In 1944 werd het 40-jarig bestaan van "De Eendracht" op sobere wijze gevierd, in aanwe zigheid van de directeur en enkele personeelsle den. De Wehrmacht legde beslag op de meelzol der voor meelopslag van het leger en kwam iedere week het aantal balen controleren. De controleur, Obergefreiter Haas (een milde Duit ser, die zeker geen aanhanger van de nazi's was) constateerde dat er muizen op de meelzolder waren en schreef de aangevreten zakken af. De bakkers ontfermden zich over deze zakken en hoopten uiteraard dat er nog veel muizen langs kwamen. De Obergefreiter liet het oogluikend toe. De Duitse koks kwamen met boter en suiker om zelf gebak te maken en het bakkerspersoneel moest meehelpen, wat zij graag deden, want "wie appeltjes vaart, die appeltjes eet". Veel van de boter en suiker kwam niet op de Duitse tafels terecht. De samenstelling van het broodmeel werd met de dag slechter: het bestond uit 25% tarwe, 75% roggebloem met toevoeging van aardappelmeel of bonen, hetgeen een kleffe broodmassa gaf. Na de laatste bomaanval in 11

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 11