De politieman R. Zwinderman, die contacten had in het verzet, vroeg zijn collega J. van Herwijnen om medewerking. Op hun beurt wisten zij de marechaussee H.M. Kok en de manufacturier J. Ludema (waar Kok in de kost was) voor het plan te winnen. Ook de reeds bij een eerdere actie, o.a. een aanslag op het Kringhuis van de N.S.B. aan de Westgracht, betrokken K. Vreugdenhil, oud-militair van de landmacht en toen van beroep kok, werd om medewerking gevraagd. Om het binnendringen van het gebouw aan de Kanaalweg te vergemakkelijken en vooral ook om bepaalde kasten te kunnen openen, vroeg Y. Sperling, portier/conciërge van het gebouw, de daarvoor benodigde sleutels in bruikleen van H. Wildenberg, destijds bemiddelaar op het Arbeidsbureau; deze gaf ook aanwijzingen waar de betreffende bescheiden waren opgebor gen. Op maandag 21 juni, na het beëindigen van de werkzaamheden gaf hij zijn sleutels af aan Sperling, op voorwaarde dat deze de vol gende morgen uiterlijk 05.00 uur weer bij hem in de brievenbus van zijn huis Van Speykstraat 31 zouden worden gedeponeerd. Waarom juist de actie op 21 juni, de langste dag, dus de kortste nacht, was gepland is niet bekend. Waarschijnlijk hield dit verband met de z.g. "leeftijdsactie", waarbij de Duitsers op korte termijn een bepaalde categorie jonge mannen wilden lokaliseren. De overval En zo gingen de vijf mannen, Zwinderman, Van Herwijnen, Ludema, Kok en Vreugdenhil, gekleed in overalls in de nacht van 21 op 22 juni door het inmiddels door 99 luchtaanvallen geteisterde en daardoor goeddeels verlaten Den Helder te plm. 01.30 uur op pad. Verzamel- en vertrekpunt was de "brandsteeg" tussen Kerkgracht en Emmastraat. In die steeg was ook de achteringang van het politiebureau. Uit door Ludema verstrekte stof hadden zij zich maskers geknipt om onherkenbaar te blijven voor hun in de Arbeidsbeurs dienstdoende col lega J.F. Wakker en de andere bewaker. Na het oversteken van het duistere Konings plein en aangekomen bij het gebouw aan de Kanaalweg, bleek dat van de door Sperling meegegeven sleutel geen gebruik kon worden gemaakt, omdat aan de binnenkant van de voordeur een sleutel in het slot stak. Van Herwijnen is toen, na het overklimmen van een muur via de schuilkelder de achterzijde van het gebouw binnengedrongen en na het openen van de voordeur stormden vier mensen (één bleef op uitkijk) het kantoor van de Arbeidsbeurs binnen. Zij sommeerden de twee bewakers de handen omhoog te steken. De dienstdoende agent Wakker, die op een schrijfmachine een proces-verbaal uittypte, weigerde dat en drie aanvallers besprongen hem in een poging hem te ontwapenen. De ongewapende bewaker werd door de vierde man in bedwang gehouden. Tijdens de worsteling met agent Wakker werd één der overvallers door een schot uit diens pistool dodelijk getroffen. En hiermee was de overval mislukt... De overvallers namen de vlucht via de achter zijde van het gebouw. Aan de voorkant was tij dens de schietpartij een ruit gesneuveld, waar- Het op 19 februari 1940 geopende gebouw 103 van de gemeentelijke Sociale Dienst, annex Arbeidsbureau, aan de Kanaalweg. In opdracht van de bezetter werd het begin 1944 afgebroken.

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 7