DRAMATISCH VERLOOP VAN OVERVAL OP ARBEIDSBEURS De vijf nieuwe foto-collages, waarmee de werk groep "Foto-collages en verspreiding blad" aan de weg timmert, betreffen de volgende onder werpen (tussen haakjes erachter staan de loka- ties waar men deze collages kan vinden): "Nostalgisch Den Helder" (Christelijke stichting bejaardenzorg "Goede Ree" aan het Bernhardplein); "Nostalgisch Den Helder" (Uitvaartcentrum Den Helder aan de Annie Romein-Verschoor laan); "Roomse blijdschap" (Rooms-katholiek verzor gingstehuis "Ten Anker" aan de Timorlaan); "Heimwee naar mijn Den Helder" (Uitvaart centrum Den Helder); Omgeving Keizerstraat-Sluisdijkstraat-Paral- lelweg" (nog niet ingericht). Deze maand vijftig jaar geleden Dit jaar 1993 is het een halve eeuw geleden dat vijf inwoners van Den Helder, waaronder drie politiefunctionarissen, in de nacht van maandag 21 op dinsdag 22 juni 1943 een overval pleegden op het Arbeidsbureau, toen de Arbeidsbeurs genoemd, hetwelk was gevestigd in het nieuwe gebouw van de Gemeentelijke sociale dienst aan de Kanaalweg 92, tegenover de Postbrug. Dit bijkantoor Den Helder ressorteerde onder het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Doel van de overval was het vernietigen van het kaartsysteem met namen van Nederlandse mannen die voor de "Arbeitseinsatz", te weten slavenarbeid in de Duitse oorlogsindustrie, in aanmerking kwamen. Door vernietiging van die administratieve gegevens kon wellicht uit zending van werkkrachten naar het vijande lijke Duitsland voor een groot deel worden voorkomen. De voorbereiding Tijdens de bezettingsjaren 1940-1945 werden in ons land door ondergrondse strijders steeds vaker overvallen gepleegd op distributiekanto ren (voor levensmiddelenbonnen voor onder duikers), op postkantoren (geld voor onder grondse activiteiten en voor nagelaten betrek kingen van verzetsmensen) en op bevolkings registers (vernietigen van persoonsgegevens). Laatstgenoemde activiteit strekte zich ook uit tot de Arbeidsbureaus, waar veel werklozen stonden geregistreerd en waarop de Duitse bezetter zijn oog had laten vallen voor inscha keling voor werk in hun oorlogsindustrie. In verband met die overvallen stelden de Duitsers een verplichte bewaking in op al die objecten; meestal alleen 's nachts, doch ook wel overdag, en wel door twee personen, één gewapende politieman en een lid van de Luchtbescherming of Ordedienst. Eén van bei den bij voorkeur een "Duitsvriendelijke" figuur. Ook politiemensen van het toen op de Kerkgracht 25 gevestigde hoofdbureau van politie moesten die bewakingsdiensten volgens rooster verrichten. Zodoende kwamen zij op de hoogte met de gang van zaken in en de inrich ting van het Arbeidsbureau. In contacten met een ambtenaar van het bureau en de conciër ge/portier van het gebouw werd het plan gebo ren de kartotheek van de Helderse Arbeidsbeurs ook te vernietigen, waardoor tevens de daar werkzame ambtenaren werden ontslagen van de verplichting gegevens aan de Duitsers en hun handlangers te verstrekken. 102

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 6