Vriendelijk verzoek van de redactie Het is niet denkbeeldig dat het doorbladeren van dit nummer gevoelens van verrassing bij onze trouwe lezers opwekt. Over de omvang bijvoorbeeld. Of over de lengte van de ver halen. Om over de inhoud nog maar te zwij gen. Misschien is er ook vreugde over de redactionele activiteit, al mag deze conclusie niet te snel worden getrokken. De redactie neemt immers een bescheiden functie in tussen de lezers en de auteurs. In deze positie signaleren wij een welkome en toe nemende behoefte om de tekstverwerker of ander schrijfgerei te hanteren ten behoeve van ons blad. Dit nummer illustreert dat verschijn sel bij een bijzondere gelegenheid: het is immers het vierde (en laatste) nummer van de vijfde jaargang. Het lijdt geen twijfel dat de tijd voortschrijdt. Gelukkig leidt onze vereniging geen kwijnend bestaan. Het ledental dijt uit van maand tot maand. "Levend Verleden" kan in elk nummer de namen van nieuwe leden vermelden. Zij zijn welkom, zéér welkom. Ook welkom - maar dan met enige restrictie - zijn de veelal doorwrochte bijdragen die de redactionele burelen bereiken. Enige restrictie - dat betreft vooral de "lange" verhalen. We willen graag "alles meenemen", maar moeten woekeren met de ruimte. Het is verleidelijk, het verenigingsorgaan ongebrei deld te laten groeien. Maar dan lopen we de kans dat het bestuur - en met name de penning meester - ons confronteert met een afschrik wekkend "kostenplaatje". En de leden met een contributieverhoging... Toch zwicht de redactie niet graag voor de ver leiding, het rode potlood ter hand te nemen om overbodige uitweidingen te verwijderen, ingewikkelde formuleringen te vereenvoudi gen, letterlijke aanhalingen uit vreemde c.q. in onbruik geraakte schrijfwijzen in begrijpelijk Nederlands om te zetten en het snoeimes te hanteren in notenapparaten en literatuurlijsten. Uit prudentie tegenover de medewerkers hou den wij ons bij voorkeur in, in de hoop dat genoemde activiteiten voortaan in de kraamka mer der bijdragen worden verricht. De praktijk wijst echter uit, dat dergelijke ontwikkelingen zelden van nature tot stand komen. Typerend is de notitie van een gewaardeerde medewerker die zijn kopij vergezeld liet gaan van de veel zeggende toelichting: "Geachte redactie, het spijt mij. Ik heb ditmaal een lang verhaal moe ten schrijven, want ik had geen tijd om het kor ter te doen." Wij eindigen deze boutade met het verzoek, de grenzen van tijd en ruimte zoveel mogelijk in acht te nemen. Inderdaad, ook dit verhaal is al veel te lang. In der Beschrankung zeigt sich der Meister, nietwaar, en a bon entendeur demi mot suffit. Lectori salutem! REDACTIE 101 P.S. In onze bescheiden positie (boven omschre ven) past het ons, blijk te geven van onze belangstelling voor de zienswijze van onze lezers én van onze scribenten inzake het span ningsveld tussen hetgeen onze auteurs op het hart hebben en hetgeen Levend Verleden" aan onze lezers dient door te geven. En hoe staat men tegenover het kostenplaatje Schriftelijke reacties worden op hoge prijs gesteld. Wellicht vloeit er een interessante dis cussie uit voort! Graag onder het motto "Kort maar krachtig!"

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 5