VIER GENERATIES HOOGENBOSCH ACTIEF IN DE BROODBAKKERIJ (1) 132 Pieter Hoogenbosch, geboren te Amsterdam op 16 oktober 1798, was met zijn broer Cornelis werkzaam op zijn vaders scheeps timmerwerf "De Haan" aan de Wetering poort aldaar. Dit was een reparatiewerf voor kleinere schepen zoals lichters en overladers (een breed vaartuig met weinig diepgang en geschikt voor de vaart op de Zuiderzee). Het gezin van vader Jan en zijn vrouw Marie de Grosse telde naast de twee jongens nog twee meisjes, Geertruy Maria en Johanna Maria. Ondanks de economische recessie ten gevolge van de oorlog met Engeland was Amsterdam het belangrijkste centrum voor de beurtvaart. In het jaar 1800 telde de stad nog 210 beurt- vaarders, waarvan er 124 voeren op de ver schillende plaatsen in Holland. Hiertoe behoor den de beurtvaartdiensten via de Zuiderzee op de rede van Texel, die in Amsterdam hun lig plaats hadden aan de Tesselse Kade, nu Prins Hendrikkade geheten. Vanzelfsprekend dat in een stad met zoveel scheepvaart ook de scheepsbouw en -reparatie een belangrijke plaats innam. Op de westelijke eilanden en in het oostelijk havengebied lagen aan diep water de werven voor de grotere sche pen. Hiernaast vond men nog enkele werven buiten de stadspoorten, die uiteraard niet voor de grote scheepsbouw in aanmerking kwamen. Langer dan een eeuw geleden maakte de Amsterdamse fotograaf Sanders deze foto van de brood- en koekfabriek "De Eendracht" aan de Gravenstraat. Directie en personeel gingen "op de kiek" bij het laden van de bakkerswagens. Geheel rechts, in witte jas, Theodorus (Dirk) Hoogenbosch. Naast hem, zijn in 1861 geboren zoon en opvolger, Jan. Verder zijn herkenbaar de werknemers Ras, Flotat en Roskam

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 36