131 De aannemer mocht de zoden "spitten aan de Oost zijde van de Oude groote sloot te begin nen even benoorden de drijfbreg (een brug over de sloot) en vervolgens Noord op, aan weder zijde van 't wagenslag (wagenspoor) aldaar". De Oude Grootesloot liep vanaf de Den Kooghpolder zuid-noordwaarts door Het Oude Landt naar de zeedijk. Deze sloot, op oude kaarten ook Oude Zandvaart, Zandvaart en Zandsloot genoemd, is nu bekend als de Molensloot. De naam komt van de meelmolen die, even ten noorden van de Huisduinerweg, bij de sloot gestaan heeft. Beschulpen van de binnendijk Voor een Helderse weg langs de zeedijk was het effenen en tonnenrond maken niet meer genoeg. In circa 1820 ging het gemeentebestuur dan ook over tot een aanbesteding van het "beschulpen van den binnendijk aan den Helder". Het toenemende paard en wagen en karrenver- keer, aan de landzijde van de Marsdiepdijk, maakte wegbedekking noodzakelijk. De schelpen moeten gelegd worden vanaf de voormalige visafslag aan de Langestraat (Vismarkt), westwaarts tot de bebouwing van de Artilleriestraat en oostwaarts tot aan het "Wapen van Haarlem", een logement nabij de visafslag. In de huidige situatie: de historische Dijkweg achter de hofjes van de Dorus Rijkersstraat. Uit de "conditie en voorwaarden" blijkt dat het secuur werk was "den aannemer zal het midden van den binnendijk moeten beschulpen ter breedte van een halve Roede Rijnlandsch of vijf ellen zes palm vijf duijm Nederlandsche maat". Men kende vele lengtematen die door een voor voegsel als Rijnlandsch, Zijpsedijck, Honds- bossche of Huijsduijner van elkaar werden onderscheiden. Het zou te ver voeren om hier op in te gaan. De schelpenlaag moest een dikte hebben van "vier duijm of een palm en vier streepen overal gelijk en evenredig geslegt". Vanaf de huizenkant "afwaterend naar de bui tenkant of lage kant der dijk zonder eenige Dank zij de normalisatie zijn allerlei eeuwenoude lengte-en oppervlakte- maten in onbruikt geraakt. Een gangbare lengtemaat was de roede, die toch nog van regio tot regio kon verschillen: de Rijnlandse roede kwam overeen met thans 3,767 meter, de Zijpse dijken roede was iets groter: 3,829 meter, de Hondsbossche roede juist iets kleiner: 3,42 meter, terwijl de Huisduiner roede ruim een meter langer was dan de Rijnlandse, namelijk 4,789 meter. kromme bogten dan alleen die van de strekking der dijk zelve". De schelpen moesten goede, harde witte zee schelpen zijn "zoals men gewoon is tot het beschulpen van dijken of paden te bezigen". RENS SCHENDELAAR Bronnen: Gemeentearchief Den Helder, inventarisnummer 145 besteding openbare werken Rijksarchief Haarlem, verzameling topografische kaarten en tekeningen

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 35