De werkzaamheden duurden zolang als de schepen dat nodig vonden, de aannemers schre ven dan ook in met een dagloon. Jacob Krul nam het werk als laagste inschrijver aan voor f 2:18:0 (twee gulden en achttien stuivers). De werktijd was van 's morgens zes uur tot 's avonds zes uur met uiteraard tussen de mid dag een "schafthouden". En had niet de moed om rustig aan te doen want "den aannemer ver- dagt zoo het werk is begonnen niet er af te zul len gaan of staan te laaten oppoene (boete) voor zijn gedaane werk van de dagloonen ver- stooken te zullen zijn". Met andere woorden: op staande voet ontslag en geen loon! De kerkmient van Huisduinen den de vijfde langs steen onder de rollaag (uit stekende rij gemetselde stenen) van de voeting (fundatie) der Kerk". De houten kerk steunde voor een deel op een stenen fundatie, de aannemer moest aan de zuidzijde vanaf de vijfde rij liggende stenen werken. "Wanneer het mient als boven is geslegt en van geschouwen zal zijn zal den aan nemer het gansche mient binnen zijn afperking moeten beleggen met groene tans gespitten zooden groot tussen de 11 en 2 duijm int vier kant dik 4 duijm". Te dikke, te kleine of te grote graszoden mochten niet op de mient gelegd worden op boete van tien gulden, de desbetreffende zoden moest men dan "aan de Zuijd zijde van het Raadhuijs" leggen. In het jaar 1810 had het dorps bestuur de aanbesteding "het slegten effen maken van de Kerke miend aan Huijsduijnen en dan deselve te beleggen met zooden". Een mient, of meent, was een gemeenschappelijk stukje grond of weide. Van meent stamt het woord gemeente. De aannemer moest de grond bij de kerk egaal maken "dog aan de zijde van de nieuwe hekjes een weijnig lager als aan de Kerk", afwaterend dus, maar "zijnde de peijl aan de Zuid zijden van de Kerk bene- 130 Hetz.g. mol bord werd veelal, evenals andere landbouw werktuigen, voortgetrokken door een span van twee paarden Deze afbeelding herinnert aan de "Kerkemiend" van Huisduinen

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 34