SCHEEPSWERVEN AAN HET NIEUWEDIEP (3) Zur Mühlen en Taylor In de vorige aflevering van "Levend Verleden" (maart 1993) eindigde het over zicht van de scheepsbouwactiviteiten aan het Nieuwediep met de vermelding dat mèt het havenbedrijf de scheepsbouw steeds meer floreerde. Dit betrof met name de scheepswerf "De Hoop" van de families Taylor en Zur Mühlen. Joan Thomas Zur Mühlen was gestorven zon der een testament na te laten. Dientengevolge bleven zijn zes kinderen bij de boedelscheiding ten overstaan van notaris Pieter Amold Beets in april 1873 gezamenlijk eigenaar van de helft van de werf "De Hoop". Deze kinderen waren: 1Thomas Constant, vice-consul van België en sedert 10 maart 1868 scheepsmakelaar te Den Helder als opvolger van de heer Van Herwerden. 2. Joan Willem Bemard, makelaar te Amsterdam. 3. Mr. Karei Nicolaas, commissaris van politie te Amsterdam. 4. Jacqueline, gehuwd met Hendrik Gerard van Doesburgh, commissaris van politie te Amsterdam. 5. Jan Adriaan, grondeigenaar en hoofdinge land te Anna Paulowna, wonende aan de Van Ewijcksvaart op huize "Sluiswijk". 6. Casper Diederich, vice-consul van Spanje en scheepsagent te Helder. De andere helft van "De Hoop" was - na het overlijden van zijn vader - op 28 april ten over staan van de kantonrechter van het kanton Helder voor notaris Beets bij scheiding en ver deling toebedeeld aan Charles Allen Taylor. Na deze beide boedelscheidingen besloten de nieuwe eigenaars een nieuwe vennootschap aan te gaan tot het voor gemeenschappelijke rekening expoiteren der scheepswerf. Voor het eerst wordt hier gesproken over het maken van schepen! Ook voor de Nieuwedieper scheepsbouw was de periode van het "onvrij territoir" voorbij en behoorde de tijd van protectie tot het verleden. Had de liberale minister Thorbecke niet gezegd: "Wacht op onze daden"? Ook de nieuwe eigenaars van de werf "De Hoop" schepten hieruit nieuwe hoop voor hun bedrijf aan de Nieuwedieper havendijk. Artikel 1 van de nieuwe overeenkomst bepaal de: "Dat dit contract als is gezegd, ten onder werp hebbende, het maken en herstellen van schepen en het houden en exploiteren eener Scheepstimmerwerf voorlopig wordt aange gaan voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren, welke gerekend zullen worden te zijn aangegaan met den eersten Juli dezes jaars en alzoo te eindigen Ultimon Juni 1800 vier en tachtig, wanneer 3 maanden van te voren door een der vennooten schriftelijk opzegging zal zijn geschied; bij ontbreke waarvan de ven nootschap geacht zal worden voor een jaar te zijn verlengd en alzo telkens van jaar tot jaar tot dat opzegging als voren plaats heeft." Artikel 2 hield in, "Dat den vennootschap zal zijn gevestigd te Nieuwediep Gemeente Helder en worden gedreven op en onder de firma van "Chr. A. Taylor en Co", welke firma alleen door de medeondergeteekenden Thomas Constant Zur Mühlen en Charles Allen Taylor zal worden gevoerd en geteekend doch door niemand anders, tenzij met beider uitdrukkelij ke toestemming en krachtens behoorlijke vol- magt en zal die firma niet anders mogen dienen 120

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 24