-" -• V'-^PsSi?"' ZJ-^ïitW' V zijn tractement alsnog te mogen ontvangen. Ook hij krijgt geen antwoord. In april 1880 wordt de kerkeraad (sic!) bij deurwaardersexploit gesom meerd om binnen 3 weken de kerk c.a. in behoorlijke staat van onderhoud te brengen. Aan dit bevel wordt geen gevolg gegeven: uiteraard, zou men kunnen zeggen: het is immers gericht aan een in feite niet (meer) bestaand college. Klacht Vanuit de pastorie, die hij ook na 1 mei 1880 nog blijkt te bewonen, dient ds. Kindermann dan een klacht over de Synodale commissie in bij de Synode. In de synode-zitting van eind mei 1880 staat Den Helder dus weer op de agenda. Een commissie van rapport meent dat de Synodale commissie niet overeenkomstig de haar gegeven opdracht heeft gehandeld omdat zij, fungerend als kerkeraad, ervoor had moeten zorgen dat de gebouwen in behoorlijke staat van onderhoud werden gehouden, maar de Synode - met veel nieuwe leden - geeft de Synodale com missie unaniem gelijk en deze kan dus op de ingeslagen weg van rechten doorgaan. Ook besluit de Synode om aan ds. Kindermann op zijn klacht te antwoorden dat een beroeps brief weliswaar een contract is tussen predikant en kerkeraad, maar geen financiële verplichtin gen oplegt aan Synode en/of Synodale commis sie. Dit antwoord bereikt ds. Kindermann pas op 4 september 1880. Hij legt daarop per 1 december 1880 zijn ambt neer en neemt op 28 november 1880 in een kerkdienst afscheid van de gemeente. De preek die hij daarbij houdt, laat hij later in druk verschijnen met als voor woord een uitvoerige schets van de trieste gebeurtenissen der laatste jaren 11). De pastorie staat dan leeg. In de kerk worden geen diensten meer gehouden. Al spoedig is er geen ruit meer heel, weer en wind krijgen vrije toegang en ook toen liet vandalisme zich niet onbetuigd 12). Opheffing Op 5 december 1880 belegt de Synodale com missie, nog steeds fungerend als kerkeraad, een gemeente-vergadering. Van de 60 leden komen er 34 opdagen: zij besluiten unaniem de gemeente op te heffen. Daarop kan de Synode 117 ~-s ifefeXU f, -ï*?-*(&ïX '•'^,'.-S»% 4U;' Half verscholen achter lelijke aanbouwsels staat het achtkante kerkje nabij het Helderse kanaal

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 21