enige jaren na de oorlog door de rechercheur M. Beers, bij het verplaatsen van een nest jonge katten op de zolder van het politiebureau Kerkgracht, onder een houten vlonder de 9 mm. munitie tevoorschijn kwam, behorend bij de FN-pistolen die in de oorlog in het harmo nium verborgen waren geweest. Herdenking En wanneer wij thans elk jaar in mei bij de oor logsmonumenten onze gevallenen herdenken, zullen we, na het kennisnemen van het hiervo- ren omschreven drama, met nog meer aandacht kijken naar de namen van de gesneuvelde Helderse verzetsmensen op de plaquette in de hal van ons stadhuis. Daar staan, tussen meer dere namen in alfabetische volgorde ook die uit dit verhaal vermeld. Het is goed dat die herdenkingsplaquette ook als oorlogsmonument door de jeugd is geadop teerd en wel door de Helderse openbare basis school "De Strandjutter" uit Julianadorp, zodat elk jaar de aandacht van jeugdige Nieuwe- diepertjes daarop wordt gevestigd. Bronvermelding Interviews met J. van Herwijnen sr., P. Oom en H. Wildenberg, allen te Den Helder Inlichtingen van J. van Herwijnen jr. te Den Helder, H. Kuik te Gieten en L. de Boer te Gellik (België); voorts het Helderse Politie museum en gemeentearchief Den Helder. Overige bronnen: "De burgers van Den Helder", A.C. van Kampen (Amsterdam 1946); "Oranjemarechaussee", C.A. Dekkers/J.M. van Kasbergen (Naarden 1987); Opsporingsregister Sicherheitspolizei (datum onbekend); Weekblad "Volk en Vaderland" en Dagblad voor Rotter dam (beiden 14 januari 1944); Rapport inzake overval op het bijkantoor Den Helder van het Gewestelijk Arbeidsbureau, geschreven door de waarnemend leider van het bijkantoor (22 juni 1943); Telegram G. Ritmeester. W. KALKMAN (Nadruk, ook van gedeelten, zonder toestem ming van de auteur verboden). Leerlingen van de openbare basisschool "De Strandjutter" bij "hun" monument op 4 mei 1988 (foto Al bert Vermeulen)

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 15