107 Helder had afgespeeld, met de bus vanuit Medemblik naar zijn werk. In tegenstelling tot wat gebruikelijk was ging die bus niet verder dan het NS-station Anna Paulowna en moesten alle passagiers richting Den Helder overstappen in de trein. Bij aankomst op het station aldaar werd Sperling door twee politiemannen aange houden en gearresteerd. Was het toeval dat de passagiers verder moesten reizen met de trein, of was dit bewust georganiseerd door de SD? Dit laatste is waarschijnlijk het geval, om te voorkomen dat Sperling anders wellicht op een willekeurige bushalte had kunnen uitstappen en gewaarschuwd had kunnen worden voor het dreigende gevaar. Bij de SD-actie op 4 en 5 augustus waren ook alle medeplichtigen aan de overval, te weten Vreugdenhil, Kok, Ludema en Sperling in Duitse handen gevallen en nu de prooi van de SD. Successievelijk lieten de Duitsers de mees te arrestanten na verhoor weer los, met uitzon dering van vier hiervoor genoemde personen. Omdat de Duitsers na een vrij lange tijd zo'n grote en omslachtige actie moesten uitvoeren om de overvallers van de Arbeidsbeurs uit zoveel personen te selecteren, kan de conclusie worden getrokken dat Van Herwijnen, de eerste arrestant in deze zaak, ondanks afschuwelijke verhoren, niet rechtstreeks de namen van zijn kameraden heeft genoemd. En toen werd het lange tijd stil en werd met angst en ongerustheid door familieleden, maar ook in het politiekorps en bij de marechaussee afgewacht wat het lot van de gevangenen zou zijn. Het enige "contact" was het wisselen van wasgoed; geen bezoek en geen brieven. Eerst zaten de gevangenen in de Weteringschans in Amsterdam en later, bij de voorbereiding van het proces, in de gevangenis te Scheveningen, ook wel het "Oranjehotel" genoemd. Het proces Inmiddels werd bekend dat het Duitse Polizeistandgericht in Den Haag een proces voor bereidde tegen de vier verdachten. Een uiteraard volkomen door de Duitsers en hun handlangers geregisseerde vertoning, die -eventueel- alleen zou mogen worden bijgewoond door journalisten van nationaal-socialistische signatuur. Op 6 januari 1944 heeft de terechtzitting plaats, alwaar het aandeel van iedere verdachte uitge breid wordt opgesomd. Ook eerdere activiteiten van enkelen uit de groep, zoals een brandstich- Het toenmalige (nood)hoofdbureau van Politie in het pand Kerkgracht 25

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 11