106 was, werd over de kwestie niets meer vernomen. De familie mocht alleen eens in de 14 dagen wasgoed voor Van Herwijnen omwisselen bij de gevangenis aan de Weteringschans. Het stoffelijk overschot van R. Zwinderman werd begraven in zijn oorspronkelijke woon plaats Gieten. Het blijft verwonderlijk dat de Duitsers daarvoor toestemming hebben gegeven. De agent A. Nijhof werd, in opdracht van het SS- und Polizeigericht, gestraft met 4 weken verzwaard arrest, uit te zitten in Schalkhaar, wegens het laten ontsnappen van Van Herwijnen op de Spoorgracht. En tot besluit van dit hoofdstuk kan worden vermeld dat de agent J.F. Wakker, die het fatale dodelijke schot had gelost toen hij werd aange vallen, met ingang van 1 juli 1943 op verzoek eervol ontslag uit het korps werd verleend, waarna hij werd benoemd tot wachtmeester bij de Staatspolitie te Hoog-Soeren. De val klapt dicht Op de avond van woensdag 4 augustus ver schijnt de Sicherheitspolizei onverwacht met meerdere manschappen bij het bureau op de Kerkgracht. Uit een na de oorlog afgenomen verhoor van de SD-er W.H. Klüting blijkt dat deze zich had verzekerd van de medewerking van 60 gewapende manschappen. De dienstdoende wachtcommandant/telefonist komt onder toezicht van een Duitse militair en mag alleen inkomende gesprekken aannemen. Een ambtenaar van de gemeente-secretarie (naam tot nu toe onbekend) wordt van huis gehaald en gedwongen het raadhuis aan de Kerkgracht met de in zijn bezit zijnde sleutels te openen, alsmede de kaartenbakken op de afde ling bevolking. Bij een door de Duitsers opge stelde lijst met plm. 21 namen moeten adressen worden opgezocht, waarna de razzia kan begin nen. De betreffende ambtenaar krijgt geen enke le kans om nog iemand te waarschuwen. Na het invallen van de duisternis vallen de Duitsers op alle adressen binnen en worden de gezochte personen gearresteerd, met uitzonde ring van H. Wildenberg (de man die de sleutels van de Arbeidsbeurs had uitgeleend). Hij was op die bewuste 4e augustus kort voor de razzia gewaarschuwd door K. Brinkman en dook onder. Dat was niet zo simpel als hier even is neergeschreven. Toen de Duitsers hem niet thuis troffen, zijn de vader en de broer van Wilden berg enige tijd voor verhoor vastgehouden in resp. de Euterpestraat in Amsterdam en in de gevangenis te Scheveningen. Zij konden echter geen inlichtingen verschaffen en werden na ver loop van tijd weer los gelaten. De gezochte H. Wildenberg heeft tot aan de bevrijding onderge doken gezeten in de Zaanstreek en in Assen delft. Wel verscheen zijn naam prompt in het opsporingsregister van de SIPO. De reeds eerder genoemde rechercheur Kerkhof verleent de Duitsers goede diensten door de weg te wijzen in het duistere Den Helder. In hoever re andere politiemensen daaraan medewerking moesten verlenen is niet bekend. Die avond van de 4e augustus, even na negen uur, stopt de auto van de SD, waarin ook Kerkhof, voor het huis Javastraat 1. De brigade marechaussee had aldaar de panden Javastraat 1 t/m 7 in gebruik als bureaus en woonhuizen. Aan de dienstdoende wachtcommandant, de hoofdwachtmeester H. Wesseling, vroeg de SD-er naar de marechaussee H.M. Kok. Niet wetende waarom de Duitser z'n collega Kok zou willen spreken, deelde hij mede dat deze met enige dagen verlof was naar zijn verloofde in Diemen.... De SD-er nam plaats achter het bureau. Wesseling moest in de kamer blijven buiten bereik van de telefoon en de eveneens aanwezige marechaussee P. Oom kwam in zijn slaapvertrek, dat hij met Kok deelde, onder bewaking van een gewapende Duitse militair. De SD (Klüting of Golbert) telefoneerde naar de SD in Amsterdam over de verblijfplaats van Kok. Die nacht, te 02.00 uur van de 5e augus tus, kwam uit Amsterdam het bericht dat Kok was gearresteerd, waarmee de actie, op één per soon na, was voltooid. De portier/conciërge van de Arbeidsbeurs, Y. Sperling, geëvacueerd in Andijk, had men nog niet in handen. De ochtend na de razzia vertrok Sperling, onwetend van hetgeen zich 's nachts in Den

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 10