"daarvan reeds de nuttige werking ondervon den bij den brand welke in de maand October plaats had". Verderop in het Provinciaal Verslag lezen we dat het een bakkerij betrof, die echter wel afbrandde. De schade beloopt f 2700, de oorzaak is onbekend; de verzekering dekt de schade. Wellicht is door de nieuwe maatregelen voorkomen dat belendende perce len afgebrand zijn... De openbare gasverlichting is nog niet gereali seerd in verband met vertraging "uit hoofde van gebrek aan een terrein voor de gasfabriek". In het huis van Bewaring hebben 68 mensen 209 dagen gevangen gezeten, waaronder een klein kind "bij de moeder opgenomen". Armwezen/Gezondheid De duurte van levensmiddelen is in 1856 wat minder geworden, maar het prijsniveau blijft hoog. Over de gezondheidstoestand zijn er dit jaar weinig klachten. Waterstaat In 1856 is de nieuwe koopvaarderschutsluis geheel voltooid, maar de toegangen komen pas in de loop van 1857 gereed "uit hoofde van den moeilijke te baggeren grond". Door de sluis voe ren 237 zeeschepen en 277 binnenvaartschepen meer dan in 1855. De "uitslag der waarnemingen van het meteoro logisch observatorium wordt wekelijks opgeno men in het Weekblad van Den Helder en het Nieuwe Diep", maandelijks gaan de gegevens naar het KNMI te Utrecht en naar de Konin klijke Akademie van Wetenschappen. Net voor de zomer is de Helderse duinwaterlei ding geheel voltooid en in werking gebracht. "Het water wordt uit de duinen getrokken door middel van zeven overdekte putten en een over dekt steenen riool, lang 180 ellen, en, ten einde de noodige drukking te verkrijgen, door stoom 14 ellen opgevoerd in een ijzeren reservoir, dat 180 kubieke ellen water kan bevatten. Er zijn 29 gegoten ijzeren fonteinen in de gemeente geplaatst, benevens 20 fonteinen aan de haven om de schepen van water te voorzien. De lengte der ijzeren pijpen, onder de wegen gelegd, bedraagt 650 ellen. Tot dusver zijn drie binnengeleidingen voor particulieren gemaakt. De prijs van het water, waarvan de hoedanigheid niet(s) te wensen overlaat, is 1,5 cent per emmer en f 1,- per legger van 500 kan voor de schepen. De toevoer van water naar de schepen in de haven aan de Nieuwe Diep geschiedt door de binnenhaven door een ijzeren buis die 8 ellen peil heeft en 75 ellen lang is. Deze onderneming die tot heden zeer goed gewerkt heeft en sedert hare voltooijing zoo aan ingezetenen als aan onderscheiden schepen veel water heeft afge leverd, is, vooral bij langdurige droogte, voor de gemeente Helder een wezenlijke weldaad". Landbouw De oogst en de veeteelt vallen goed uit, gunstiger dan in 1855. De grondprijzen blijven ongeveer stabiel, wat een knik betekent in de ononderbro ken stijging van de voorgaande jaren. In verband daarmee zijn inmiddels 400 bunder woeste gron den, van particulieren, ontgonnen. Veestapel: 283 paarden, 1041 runderen, 2768 schapen, 27 varkens, 7 bokken en 28 geiten. De longziekte vergde het leven van 25 runderen. De export van vee vanuit Den Helder naar Engeland is aanzienlijk lager dan in eerdere jaren. De broodprijzen dalen scherp in 1856. Zo kost ongebuild tarwebrood in januari nog 28, tegen 20 cent in december. Het door de lagere inko mensgroepen veel gegeten roggebrood daalt van 16,5 naar 12,5 cent. Visserij Enkhuizen kent een schrale vangst van panha ring. "Door de koude zou de haring zich aan de zeegaten en daarbuiten ophouden". De vissers van Den Helder, welke buitengaats de haring visserij uitoefenen, doen het inderdaad beter. Uit de oesterbewaarplaatsen zijn 700.000 stuks verkocht tegen gemiddeld f 25,- per duizend. Handel De Helderse Kamer van Koophandel telt 172 kiesgerechtigde leden. "De buitenlandsche han- 73

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 9