HELDERSE JAREN 1851-1875 72 door dr. L.F.van Loo aflevering 6 1856 Gemeente-financiën gezond Nog geen terrein voor gasfabriek Waterleiding in bedrijf gesteld Broodprijzen sterk verlaagd Aanvoer van steenkool toegenomen Stoomsleephelling "wenselijk" Bevolking Helder zit nog steeds in de lift. De "wettige" bevolking omvat eind 1856 ruim 600 zielen meer, dank zij een geboortenoverschot en een flink vestigingssaldo. Feitelijk zijn er op 31 december vrijwel 14.000 mensen in de Juttersstad, waaronder 390 militairen van de land- en 860 van de zeemacht. Ondanks de economische bloei vertrekken twee gezinnen naar Indië "om verbetering van bestaan te zoeken". Cornelis Overdelinden, een 23-jarige onderwijzer (mingegoed), gaat met zijn echtgenote naar Djokjakarta op Java. Antonie van Dalen (38 jaar, mingegoed, ook hervormd en "zeilenmaker" van beroep) denkt met zijn drie kinderen te Batavia het betere leven te vinden. Provinciebestuur Het kiesdistrict Helder met 599 kiezers wijst nog steeds drie leden voor Provincale Staten aan, waarvan twee door de stad zelf. J. Schoon en J.L.Kikkert worden als zodanig herkozen. De provincie ontvangt jaarlijks f 547,46 van de administratie der Domeinen, die het weer krijgt van de eigenaar van het Koegras voor de kosten van het beplanten met stro en helm van de Graaflijkheidsduinen en "van den zanddijk langs het Koegras". Ook toen al buraucratie dus. Gemeentebestuur Mr. K.J.C.Stakman Bosse wordt herbenoemd tot burgemeester van Helder. Hij is dat in 1853 geworden en zal tot 1888 in functie blijven. De financiële situatie van de gemeente is onverminderd gunstig, ieder jaar wordt met een batig saldo afgesloten. Op een totale begroting van ruim 80.000 gulden wordt zeker f 10.000 overgehouden. Onderwijs De bijzondere school der 2e klasse, die in 1855 was gestart, is alweer "te niet gegaan". Maar daar staat tegenover dat "een te Helder gevestigd onderwijzer (A.J.Leyer) in het jaar 1853 eene admissie bekomen (heeft) tot het geven van onderwijs in de zeevaartkunde". In 1854 en '55 zijn drie leerlingen in dat vak onderwezen, in 1856 al tien, "waarvan één na volbragte studie een voldoend examen heeft afgelegd". Voorts is de Noorder zeil- en roeivereniging opgericht met als doel "den kunst voor het zeewezen aan te kweeken en bepaaldelijk de oefening in het behandelen van kleine zeil- en roeivaartuigen in zee te bevorde ren door het houden van wedstrijden en het uit loven van prijzen. Op den 20sten September heeft een eerste wedstrijd plaats gehad, bij wel ke gelegenheid uit de gemeentekas een premie van f 100 is toegekend". De Tekenschool telt 48 leerlingen (1855: 38, 1854: 33) en de leerwijze van Dupuis (zie vori ge aflevering) blijft zeer goed voldoen. De school is overgebracht naar een lokaal in het gebouw van de werkinrichting voor behoefti- gen. Door de nieuwe armenwet en de econo mische bloei liep de belangstelling daarvoor immers terug. Openbare veiligheid Net als in Haarlem heeft men ook hier maatre gelen genomen om bij brand gebruik te kunnen maken van de fonteinen der waterleiding en

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 8