96 en ontij ronddoolden om de mannen te porren, die de reddingsbooten zouden gaan bemannen. Hier was het dat het scheepsvolk van vijf werelddeelen rondzwalkte als het gered was door de mannen van de Oude Helder. "En hier was het dat een stadsdeel historie ademde, historie van dapperheid en zelfopoffe ring. Het is weg!! Afgebroken, gekraakt en vernield in opdracht van de Germanen en door de hand van Nederlanders!" Tot zover Anthony van Kampen in zijn boek. Het bedrag dat met de afbraak gemoeid was bedroeg f 1.398.090,-. Dit bedrag is opgedeeld tussen de verschillende aannemingsbedrijven die de sloop hebben uitgevoerd. Na de oorlog stonden de oud-Heldersen verlo ren te kijken naar de puinhopen, waarin ze zich nauwelijks meer konden oriënteren. Met tranen in de ogen beseften ze, dat er voorgoed een einde was gekomen aan een eeuwenoude Helderse gemeenschap en dat ze zich moesten vestigen in de nieuwere huizen in een nieuwer gedeelte van Den Helder. En daarom, als we nu tegen een echt oud- Helderse zeggen dat we in de "oude Helder" wonen, dan kijkt hij kwaad, meewarig, obsti naat maar beslist niet vriendelijk wanneer hij antwoordt: "De oude Helder, man, die bestaat niet meer en die komt ook niet meer terug!" Geraadpleegde literatuur: - Den Helder, stad van mijn dromen, drs G.H. van Heusden; - Den Helder, ze noemden je vroeger Nieuwediep, drs G.H. van Heusden; - Den Helder, gespiegeld met het verleden, drs G.H. van Heusden; - Den Helder '40 - '45, De Afbraak, Harry Talsma; - De Burgers van Den Helder, Anthony van Kampen. R.G. KONINGSTEIN Ravage in de wijk achter de Polderweg na een bombardement, vermoedelijk het grote bombardement in de nacht van 24 op 25 juni 1940.

Levend Verleden - Den Helder | 1993 | | pagina 32